KURUCUNUN KIZI

''Ayakta duracak nedenlerin kalmamışsa, hayatta duracak nedenleri sorgula...'' Kurucunun Kızı - Amy Engel


17

KURUCUNUN KIZI

TANITIM

Dehşet verici bir nükleer savaş sonrası Amerika Birleşik Devletleri büyük ölçüde yok edilmiş, geriye sadece küçük bir grup hayatta kalmıştı. Geriye kalanları kimin yöneteceği konusunda savaşı Westfall’lar kaybetmişti. Ve beş yıl sonra barış ve kontrol, her yıl yapılan bir törenle kaybeden tarafın kızlarının, kazanan tarafın erkekleriyle evlenmesiyle sağlanmaktaydı.Bu yıl benim sıram gelmişti.

Benim adım Ivy Westfall ve görevim basitti: Başkan’ın oğlunu, müstakbel kocamı öldürmek ve Westfall ailesinin gücünü geri kazanmasını sağlamak.

Ama görünen o ki, Bishop Lattimer ya çok yetenekli bir oyuncu ya da ailemin iddia ettiği gibi kalpsiz, zalim bir çocuk değil. Hatta beni bu dünyada gerçekten tek anlayan kişi bile olabilir. Ama kaderimden kaçmama imkân yok. Ben Westfall mirasını geri alacak kişiyim.Çünkü Bishop ölmeli. Ve onu öldüren ben olmalıyım…

YORUMUM

Kurucunun Kızı kitabını ilk kez lisede okumuştum. Kitap distopya türüne göre biraz zayıf kalmakla beraber oluşturulan dünya güzeldi.

Kitap savaş sonrası olan devrimde kurulan ülkenin kurucusunun yerine başka ailenin gelmesi, bunun sonucunda kimse karşı çıkamasın diye iki ailenin – veya zümrenin mi demeliyim? – çocukları zorunlu olarak evlendirilmeye başlanır.

Amaç ise kimsenin kendi kanından olana zarar veremeyeceği düşüncesi…
İşte ana karakterimiz kurucunun kızı olduğu için şu an ki diktatörün oğluyla evlendirilecek. Tabi babası da buna son vermek için plan kurmuş(!). Plana göre Ivy evlendikten sonra eşini zehirleyecek.
Ama olaylar istenildiği gibi gitmez. Zaten Bishop hiçte Ivy’ nin beklediği gibi de çıkmaz.

Ah! Bishop, üzümlü kekim. 😍İnsanın hiçbir şeyde de yüzü gülmez mi?🤔

Bu arada başka planlar yapılır ve başka sorunlar ortaya çıkar. Herkes göründüğü gibi değildir. Hatta en güvendiğin ve en yakının bile…

Kitabın sonunda kızımız acaba babasının dileğini gerçekleştirecek mi? Bunu bu kitapta öğrenebilecek miyiz?

Ana karakterimizin sevmediğim birkaç yönü oldu. Örneğin babasının planlarını körü körüne kabul etmesi ve hiç sorgulamaması… Çok gıcık bir durumdu.

Bir de o ablası yok mu? 😣😡 Hiç sevemedim onu. Bence böyle bir abla olacağına olmaması daha iyi olurdu.😐

Sonuç olarak kitabı beğendim. Eksik olan yönleri yok değildi ama ona rağmen okunabilecek taraflarıda var.

Kitabı okumanızı tavsiye ederim ama biraz eksik gelebilir. Kitaba puanım 4/5 olabilir. İyi okumalar.

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

17
Pelinn

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir