Kör Baykuş – Sadık Hidayet

Kitabı okudum ve yaklaşık 1 saat önce bitirdim geç bir okuma mıydı diye düşündüm yazarla tanışmak ve bu kitabı okumak için geç mi kaldım diye düşünüyorum sonra fark ettim geç kalmamıştım, bu güzel kitabı okumak ve anlamak için hem iyiden iyiye hayat tecrübesine ve edebi birikime ihtiyacım varmış hemde yazarın kendisini tanımaya.

Sadık Hidayet’in kendi yazmış olduğu kendisini anlatan bir yazı yani yazar buhranlı umutsuz bir hayat sürmüş zira ölümü de o şekilde intihar ederek. Bunu Kör Baykuş kitabında açık ve net bir şekilde görebilmekte siniz. Başta da dediğim gibi belli bir hayat tecrübesi olmayan biri okuduğunda kitabı anlamayacaktır zira ağır bir psikolojik dönemden geçiyorsanız yalnız kaldığınız saatlerde sürekli iç sesiniz kendi kendine konuşur durur bu konuşmalar bazen dış ses olarak da kendi ağzınızda devam eder sorgular nedenler arar bazen kendinizi haklı çıkarmak için konuşursunuz, konuşuruz.

İşte kitabın baş karakteri de böyle biri konuştukları anlattıkları başından geçen olayları hayal mi yoksa gerçek mi olduklarını anlamadan okuyorsunuz. Kendisi kalemdan üzerine resim çizip satıyor resimde ağacın altında oturan hint fakirine benzer yaşlı bir adam var karşısında raks eden bir kadın karakterimiz bu kadına aşık oluyor ama ne aşk bu aşkında hayal mi gerçek mi olduğunu kestiremiyorsunuz karakterimiz bol afyon tüketen birisi bu sebeple ne yaşadığını kestirmek zor hikayenin genel teması ölüm hep bir ölümü isteyiş ölümü kurtuluş olarak görüş var edebi değeri yüksek Behçet Necatigil’in eşsiz çevirisi ile şiirsel bir anlatım ölüm, hayal ve gerçeklik dediğimde sakın bunu bunaltıcı karamsar bir roman sanmayın oldukça akıcı lakin dediğim gibi anlaması zor bir kitap biter bitmez tekrar okuma isteği duyacaksınız.

 


Sende Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>