İnci Sokağı – Trevanian

Her şey siyah beyaz olsa, taraf tutmak çok kolay olurdu. Ama hayatta iyi de, kötü de, her zaman grinin tonlarındadır, taraf tutmak da cesaret ister.


31

Yazarın kendi çocukluğundan esinlendiği kitabıdır tam olarak otobiyografi diyemeyiz fakat yarı esinlenme yarı kendi hayatından olduğunu biliyoruz ciddi  bir betimleme yeteneği bulunan yazar  kitabın büyük bir bölümünde bunu kullanmış yer yer sıksa da betimlemeler güzel ve ayrıntılıydı. Roman mahalleye geldikleri ilk gün ile başlıyor ve uzun betimlemeler geçmişe ve gelecekten bahsederek oldukça uzun sürüyor ilk günleri. ilk dönemler ne kadar yavaş ve uzun anlatıldıysa sona doğru büyük zaman atlamaları bulunuyor.

1930-1940 büyük buhran yıllarındaki amerikada fakir bir mahallede yaşayan çocuğun, bekar annesi ve kız kardeşinden oluşan ailesinin yaşadıklarına  7 yaşındaki bir çocuğun gözünden tanık oluyoruz. Zor yaşam koşulları fakir mahalle yaşantısı yer yer dini ve siyasi olaylara değinmeler bulunmakta. Sağlık sorunları olan sıradışı bekar bir anne ve 2 çocuktan oluşan çok az parayla (aylık 9 dolarla) geçinmeye çalışan bu aile ile kuruşu kuruşuna hesap yapıyorsunuz.

Savaş zamanı olduğu için mi bilmiyorum ama baskın kadın karakterler görüyoruz başta jean ın annesi duygusal çalkantılarıda olsa güçlü bir kadın zamanın şartlarına ve oturduğu mahalleye göre sıra dışı  fakat en güçlüleri ailesinin tek umudu olan jean. Bakalım ailenin kurtarıcısı olacak mı ?

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

31
mooncapella

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir