Dönüşüm – Franz Kafka Yorumum


36

İyi kitaplar okuruna illaki bir mesaj verir. Bu tarz kitapları bazen bir öneri bazende tesadüfen bulursunuz okuduktan sonrada ters köşe olur ve çok beğeniriz. Bu tür kitapların bazıları ise popülerlik kurbanı olurlar. Her yerde tüm listelerde, kitap tanıtımlarında paylaşılır bu sebeple de beklenti yükseldikçe yükselir sonrasında kitap güzel olsa da hayal kırıklığı yaşar insan.

İşte bu kitabı okuduktan sonra yaşadıklarım da böyle oldu büyük bir beklenti ile okudum ve hevesim çok düştü. Bunda benim birikimimin de etkisi vardır elbet. Kitap güzel vermek istediği mesajı da veriyor lakin çok çok abartıldı diye düşünüyorum. Kitabın konusuna kısaca değinecek olursam.

Gregor Samsa sıkıntılı bir uykunun ardından uyandığında kendini böcek olmuş olarak bulur başta korkmuş olsa da asıl kaygısı işine geç kalmaktır. Babası iflas ettikten sonra evin geçimini Gregor Samsa yüklenmiş pazarlamacı olarak yaptığı iş zor olsa da aldığı para ile ailesini geçindirir annesi ve kız kardeşi vardır.

Gregor’un bilinci insan olsa da vücudu böcektir. İşe geç kaldıktan sonra ailesi merak eder bir süre sonra da iş yerinden biri gelerek neden işe gelmediğini öğrenmek ister bir süre sonra herkes Gregor Samsa durumunu görür iş yerinden gelen adam kaçar anne sinir krizi geçirir baba ise onu zorla odaya sokar. Bundan sonra Gregor Samsa odasında kalır ona sadece kız kardeşi bakar yemek verir aradan aylar geçer baba tekrar işe girmiş, anne dikiş diker, kız kardeş de okulu bırakıp işe girmiştir çünkü Gregor Samsa çalışmayınca evi geçindirmeleri gerekir. Topluma katkısı olmayan biri zamanla toplum için yük olur bu sebeple tüm aile ondan bıkmıştır ve kurtulmak ister. Kitabın sonunu anlatmayacağım okumayanlar için okunur mu evet güzel kitap ama çok çok abartıldı.Like it? Share with your friends!

36
Mehmet

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir