Test – Joelle Charbonneau

Seçme şansımın olmadığı bir konuda pişmanlık duyamam. Test - Joelle Charbonneau


28

TEST

Arka Kapak Yazısı

TEORİK BİLGİ, PRATİK BECERİ VE SAF ZEKÂNIN BİLEŞİMİNE SAHİP MİSİNİZ?
BAŞKALARINI YÖNLENDİRMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPAR MISINIZ?
ÖNÜNÜZE ÇIKANLARI EZİP GEÇMEYE HAZIR MISINIZ?

BİRLEŞİK BÖLGELER HER SENE HER KOLONİNİN EN İYİ MEZUNLARINI TEST’E TABİ TUTAR. BAŞARILI ADAYLAR ÜNİVERSİTE’YE GİDECEK VE DÜNYANIN SAVAŞ YARALARININ SARILIP YENİDEN İNŞA EDİLMESİNDE HÜKÜMETE DESTEK OLACAKTIR.

BU SÜREÇ TERCİHE BAĞLI DEĞİLDİR.

Feragatname: Birleşik Bölgeler, adayların Test sürecindeki psikolojik ve fiziksel sağlığından sorumlu değildir.

“Giderek artan gerilim, ustalıkla kaleme alınmış senaryolar ve zengin karakterler ortaya okurun hayal gücünü besleyen, heyecan dolu bir hikâye çıkarmış… Charbonneau macera, romantizm, entrika ve gerçekçi distopyayı kusursuz bir şekilde harmanlamış.”
Publishers Weekly

YORUMUM

Test, Test serisinin ilk kitabı ve seride en beğendiğim kitap oldu.
Çıkan büyük bir savaştan sonra bölgesel bir merkezi olan koloniler oluşuyor.

Bu merkez her sene adına test dedikleri, her koloniden seçilen birkaç öğrencinin olduğu birlikte teorik bilgi, pratik beceri ve saf zekanın ölçüldüğü bir sistem oluşturmuş. Bu testin sonunda Üniversite denilen kuruluşa hak kazananlar ilerde hükümete destek olup ayrıca hükümetin başına bile geçebilmekte. Bunun nedeni hükümetler savaşın çıkmasına neden olduğu için potansiyel hükümet görevlilerinin tüm durumlarda yetkin olmasını sağlamaktır. İşte ana karakterimizin olduğu koloniden senelerdir Üniversiteye seçilen kimse olmamış.

Ana karakterimiz Malencia Vale ve birkaç kişi de bu testi geçmiş. Dört aşamadan oluşan teste girmeyi hak kazanmışlardır. Burada kendine müttefik olarak Tomas’ ı seçmek istiyor. Ancak babası kimseye güvenmemesi gerektiğini söylediği için emin olamıyor. Ayrıca ona gelen yardımların nedenini de çözememekte.

Bundan sonrası spoiler içermekte!!

Tabi testi bir sürü zorluğu aşarak geçiyor kızımız. Ama babasının daha önce uyardığı gibi test sırasında olan tüm olayların hafızasından silindiğini fark ediyor. Buna karşı bir önlem aldı mı acaba? 😁 Bunun için kitabı okumanız gerekiyor. 👌

Kitabı genel olarak beğendim. Kitabın kolonilerden oluşması, testlerin ölümcül olması gibi durumlarla Açlık oyunları serisine benzemekte. Yani kitap biraz açlık oyunları biraz da uyumsuz serisine benzese de kurgu olarak diğerlerinden ayrılıyor.

Distopya okumayı seviyorsanız beğenebileceğiniz bir kitap. Biraz daha genç bir kesime hitap etmekte. Ayrıca dili oldukça akıcı ve anlaşılır.

Distopya seviyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

Kitap puanım 4/5 olabilir. İyi okumalar.

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

28
Pelinn

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir