Sisle Gelen Yolcu – Jean-Christophe Grangé Kitap İncelemesi

Ben gölgeyim. Ben avım. Ben katilim. Ben hedefim. Kurtulmak için tek çarem var: diğerinden kaçmak. Peki ya diğeri de bensem..?


63

Tıbbi, sanatsal ve mitolojik bilgilerle süslenmiş müthiş bir polisiye, psikolojik eser. Kesinlikle hayran olduğum bir yazar.
Kitap ağır ve beynin sınırlarını zorlayan bir polisiye kitabı.
Ama bu kadar kalın bir kitabın konunun dağılmaması ve bütünlüğünü sağlaması yazarın ne kadar usta bir yazar olduğunu göstermektedir.

Kitabın konusuna gelecek olursak; Mathias Friere, Bordeaux’da çalışan bir psikiyatrdır ve bir gün bir cinayet şüphelisi ile karşılaşır. Patrick adındaki bu adam hafızasını kaybetmiştir. Onunla ilgilenir ve hafızasını kazanmasını sağlar ancak bir takım adamlar peşindedir ve onu öldürür. Bu arada Yunan mitolojisine göre işlenen cinayeti babası Latin Amerika’da meşhur bir işkenceci olan Anias adında bir kadın baş komiser araştırmaktadır. Mathias kendisini öldürmek isteyen kişilerden kaçarken aslında tedavi ettiği adam gibi kendisinin de hafızasının kaybolduğunu farklı bir kişiliğinin olduğunu öğrenir. Geçmiş kişiliklerini araştırarak gerçek kimliğini bulmaya çalışacaktır. Ama bu hiç de kolay değildir. İşin içinde kişiyi tehdit eden bir ilaç firması, psikolojik ilaçlar ve eli kanlı katiller vardır.

Kitabın kalın olmasına rağmen bir solukta okunabilecek sürükleyici bir kitap. Dili de oldukça akıcı. Çok severek defalarca okudum.
Hiç düşmeyen temposu, akıcılığı, şaşırtıcılığı ve çok zekice düşünülmüş kurgusu ile kitabı nasıl bitirdiğimi anlamadım bile. Kesinlikle tavsiye ederim ben çok beğendim…

Keyifli Okumalar…

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

63
BusraNur23

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir