Semerkand – Amin Maalouf Kitap İncelemesi

Kitabın genel olarak konusu Ömer Hayyam, Vezir’i Nizamül Mülk ve Hasan Sabbah’ın yaşadığı dönem olan 11. yy’da  Büyük Selçuklu Devleti ve Karahanlıların mücadelesini ve mezhep savaşlarını çok güzel ve akıcı bir üslupla anlatmış.
İlk iki bölümde Ömer Hayyam’ın meşhur Rubaiyat eserini yazma sürecinde Semerkant’a yolculuğu sırasında Hasan Sabbah’la tanışır.Karıştığı bir olay sonucu önce Ebu Tahir’le sonra da onun aracılığı ile Selçukluların ünlü veziri Nizalmülmük’le tanışır.
Hayyam’ın Cihan’a aşkı ;olaylara olan tarafsızlığı ve hakkı savunması çok güzel dillendirilmiş.

Hayyam’ın ölümüyle Rubaiyat ortadan kaybolur ve onu arama çabalarıyla geçer.Öykü Ömer Hayyam’ın Rubaiyat’ının Hasan Sabbah’ın ajanlarının ele geçirip Alamut Kalesine taşınması ile bitiyor. Son bölümde ise Fransız asıllı Amerikalı gazeteci Benjamin’in 20. yy’ın başında İrana şahlık dönemindeki ziyaretlerini ve kitaba ulaşmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Kitap Rubaiyatın Titanik’te taşınırken batıp kaybolması ile bitiyor.

Aynı zamanda o yıllarda meydana gelen tarihi olaylar hakkında da bilgi sahibi oluyoruz. Söz konusu dönem Alparslan’ın Malazgirt Savaşı ile Anadolu’ya girdiği, Selçuklu Devleti’nin en parlak dönemlerini yaşadığı; diğer yandan Haşhaşilerin bölgeye korku ve dehşet yaydığı bir dönemdir.

Her ne kadar son bölümü okurken biraz sıkılmış olsamda genel olarak etkileyici bir anlatımı vardı… Tarih severlerin mutlaka okuması gereken eser. Tavsiye ediyorum…

Keyifli Okumalar…

[zombify_post]

2 Yorum

  1. Cevap ver

    Okuduğum en iyi yazarlardan biri Amin Maalouf 👍

  2. Cevap ver

    Bende çok sevdim yazarın kalemini diğer kitaplarını da okumayı çok istiyorum

Sende Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>