Semerkand – Amin Maalouf Kitap İncelemesi

"Acın sonsuz olduğunda, dünyanın kararmasını isteyecek olduğunda, yağmurdan sonra parıldayan yeşilliği, bir çocuğun uykudan uyanışını düşün..."


44

Kitabın genel olarak konusu Ömer Hayyam, Vezir’i Nizamül Mülk ve Hasan Sabbah’ın yaşadığı dönem olan 11. yy’da  Büyük Selçuklu Devleti ve Karahanlıların mücadelesini ve mezhep savaşlarını çok güzel ve akıcı bir üslupla anlatmış.
İlk iki bölümde Ömer Hayyam’ın meşhur Rubaiyat eserini yazma sürecinde Semerkant’a yolculuğu sırasında Hasan Sabbah’la tanışır.Karıştığı bir olay sonucu önce Ebu Tahir’le sonra da onun aracılığı ile Selçukluların ünlü veziri Nizalmülmük’le tanışır.
Hayyam’ın Cihan’a aşkı ;olaylara olan tarafsızlığı ve hakkı savunması çok güzel dillendirilmiş.

Hayyam’ın ölümüyle Rubaiyat ortadan kaybolur ve onu arama çabalarıyla geçer.Öykü Ömer Hayyam’ın Rubaiyat’ının Hasan Sabbah’ın ajanlarının ele geçirip Alamut Kalesine taşınması ile bitiyor. Son bölümde ise Fransız asıllı Amerikalı gazeteci Benjamin’in 20. yy’ın başında İrana şahlık dönemindeki ziyaretlerini ve kitaba ulaşmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Kitap Rubaiyatın Titanik’te taşınırken batıp kaybolması ile bitiyor.

Aynı zamanda o yıllarda meydana gelen tarihi olaylar hakkında da bilgi sahibi oluyoruz. Söz konusu dönem Alparslan’ın Malazgirt Savaşı ile Anadolu’ya girdiği, Selçuklu Devleti’nin en parlak dönemlerini yaşadığı; diğer yandan Haşhaşilerin bölgeye korku ve dehşet yaydığı bir dönemdir.

Her ne kadar son bölümü okurken biraz sıkılmış olsamda genel olarak etkileyici bir anlatımı vardı… Tarih severlerin mutlaka okuması gereken eser. Tavsiye ediyorum…

Keyifli Okumalar…Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

44

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Okunur Okunur
0
Okunur
Eh Eh
0
Eh
Kötü Kötü
0
Kötü
BusraNur23

Usta Okuyucu

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Paylaşmak İstersin?
Anket
Bir Anket oluştur
Kitap
Kitap incelemesi yaz
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin