Sefiller – Victor Hugo

Zalimlerin çarkı, cahillerin çalışmayan kafalarıyla döner... Sefiller - Victor Hugo


25

Sefiller – Victor Hugo

Bilen bilir bu kitabı yorumlamak demek özet geçmek ya da kitabın tamamını anlatmak demektir. Ancak buna rağmen fazla uzatmamaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

Bu kitap Victor Hugo’ nun sürgün yıllarında Fransız Devrimi öncesinden sonrasına kadar kaleme almış olduğu eseridir.

Kitap psikoposun hayatını ve ne kadar iyilik dolu olduğunu ve insanlar tarafından ne kadar saygı duyulduğunu anlatarak başlar. (Fransa’ nın tarihini de burada öğrenebiliyoruz.) Çevrenin , kişilerin ve psikoposun anlatımından sonra yazar başka bir karakterden bahsediyor; Jean Valjean. Jean Valjean’ ın ailesi için ekmek çalması, yakalanması ve kaçma girişimleri yüzünden 19 yıllık kürek mahkumluğuna çarptırılması ile hikayesi başlıyor. Daha sonra kürek mahkumu olduğu gemiden kaçar ve karaya gider. Burada kürek mahkumu olduğu için hiç kimse iş ya da yemek vermez. Böylece birinin göstermesi üzerine kiliseye gider.  Jean Valjean kapıyı çalar ve bu kez kapı yüzüne kapanmaz. Sıcak bir ev, yiyebileceği yemekler ve yatabileceği bir odası vardır artık. Ancak yemekte gördüğü gümüş çatal bıçakları, gümüş şamdanların hepsi kafasına kazımıştır. Onların ne kadar çok para edeceğini de bilir. Yapması gereken tek şey alıp gitmektir. Ama ona yapılan iyilik ya da Piskoposa bunu nasıl yapacağına dair gibi sürekli düşünceler yüzünden ikilemde kalır. Jean Valjean iyilik görmeden bir ömür geçirmiştir. Gümüşleri alır ve kiliseden kaçar. Kaçarken polislere yakalanır ve daha sonra polisler onu kiliseye götürür ancak psikopos eşyaların çalınmadığını aksine gümüşleri kendisinin verdiğini ve hatta eksik verdiğini söyler. Bu iyilik karşısında Jean valjean çok etkilenir ve olaylar buradan itibaren başlar.

Birkaç olay birbirini takip eder.(  Fazla derine girmek istemiyorum. ) Ayrıca Fransız Devrimi dönemi başlar. Jean Valjean Cosette’ i bulur. Cosette onun güneşi ve yaşam kaynağı haline gelir. Hayatı asla sakin olmamaya yemin etmiş gibi Jean Valjean’ nın yolu kanun adamı olan Javert ile tekrar kesişir(Javert onu psikoposa götüren polis). Ayrıca Marius’ un Cosette’ yi Jean Valjean’ dan uzaklaştırması Jean Valjean için güneşinin kaybolmasıyla eşdeğerdi.

Bu arada Cosette’ in gelişimi Jean Valjean’ ın kendine yapılan iyiliği unutmaması ve hayatını buna göre şekillendirmesi bu kitapta bana göre en değerli kısımlardı.

Victor Hugo’ nun Jean Valjean’ ın yaşadığı sıkıntılarını böyle tam yerine otururmuş gibi anlatması kitabın gerçek hayatta hepimizden bir parça taşıdığı izlenimini vermekte.

Şuana kadar okuduğum en iyi kitap – yazar. Hepimiz bu kitapta kendimizden bir parça görme şansını elde edebiliriz. Kitabı tam metin çevirisi olarak okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Biraz kalın ve birkaç ciltten oluşabilir ancak okuduğumuz yıkanmış özetlerden kat be kat daha iyi. Okuduğunuza değeceğini düşünüyorum.

Kitap puanım  ❇5/5 olabilir. İyi okumalar.

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

25
Pelinn

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir