Parazit – Jessica Shirvington

Hiçbir şey nihai değildir ve her şeye karşı gelinebilir. Parazit - Jessica Shirvington


32

Parazit – Jessica Shirvington

Arka Kapak Yazısı

Ya bir mikroçip mükemmel eşinizi bulabilseydi?
Peki ya, bu mikroçip size ve sevdiklerinize karşı kullanılabilseydi?

“Bu harikulade kitap ayaklarımı tamamen yerden kesti. Kesinlikle bağımlılık yaratıcı.”
-Ya Midnight Reads-

“Heyecan verici, şaşırtıcı ve sürükleyici. Parazit’i elinizden bırakamayacaksınız.”
-Booknut101-

Tanıtım

Dokuz yıl önce Mercer Şirketi hayatı kolaylaştırmak adına bir yol geliştirdi. Başta akıllı telefonların evrimleşmiş versiyonları olarak ortaya çıkan M-Bantlar, sekiz yıl içerisinde zorunlu hale geldi. Artık M-Corp sağlığınızı, sosyal durumunuzu ve aşk hayatınızı kontrol altında tutuyordu. Sadece üç negatif sonuç alma hakkınız vardı, sonra hayatınızı mahvediyorlar, sevdiklerinizi elinizden alıp onları yeraltına, kimsenin bir daha onlardan haber alamayacağı bir yere götürüyorlardı.

İki yıl önce Maggie Stevens, en sevdiği insanlardan birisinin alınıp götürülmesini izledi ve bu olay tüm dünyasını altüst etti.

Şimdiyse onlara karşı savaşmaya hazır. Henüz bunu bilmiyorlar ama Maggie, M-Corp’un en büyük kâbusu. Mercer imparatorluğunun varisi Quentin Mercer da Maggie’nin planının kilit noktası. Ancak iki yıldır üzerinde çalıştığı tehlikeli planın parçaları yerine yavaş yavaş otururken Maggie’nin hesaba katmadığı gerçekler, dünyasını bir kere daha altüst etmek ve uğruna savaştığı her şeyi yok etmek için kuytuda bekliyorlar.

Bozulan sözlerle dolu bir dünyada Maggie’nin tutması gereken sözler en can yakıcı olanlar olabilir mi?

Yorumum
Parazit  iki kitaptan oluşan bir serinin ilk kitabı. İlk sayfalarını okuduğumda oldukça sıkılmıştım. Ancak kendime sürekli okumam gerektiği telkininde bulunduğum için devamını da okudum. İyi ki de okumuşum. Kitabı çok beğendim. İlk başları biraz durağan olsada Maggie karakterinin gelişimini,  neden böyle bir durumda olduğunu, nasıl bir işin içine girdiğini okuyoruz. Bu açıdan ilk sayfaları dikkatli okumanız gerekiyor. Zaten sonrası çorap söküğü gibi geliyor.

Kitap tanıtımında anlatıldığı gibi 9 sene önce M-Corp isimli şirket mikroçip üretiyor. Bu M-bantlar sayesinde vücudunuzda ne olup bittiğini hatta feromonlar sayesinde ruh eşinizi bulmanızı sağlıyor. Zaten olaylar da bundan sonra gelişiyor. Ana karakterimizin çok sevdiği birinin bu M-bantlarda oluşan yukarıda tanıtımda anlatılan bir sorun nedeniyle alındığı ve ondan bir daha da haber alınamamasıyla olaylar başlıyor. Erkek karakter olan Quentin ise bu M-bantları yapan şirketin varisi. Zaten tanışmaları da bu yüzden oluyor. -Buradan fazla bahsetmeyeceğim çünkü spoiler olmasını istemiyorum.-

Kitabın sonuna gelindiğinde şok edici birkaç gerçekle karşılaşıyoruz. Kitap öyle bir nokta da bitiyorki hemen ikinci kitaba geçmek istiyorsunuz. Şuan serinin ikinci kitabı olan Panzehir şanslı olanlar için var ama ben Panzehir için uzunca bir süre beklemiştim.

Neyse uzun lafın kısası kitap ilk sayfalar haricinde sürükleyici ve farklı bir konusu olan distopik bir anlatım. Kitap biraz da Kurucunun Kızı serisine benziyor. Tabi etkilenmiş olması güzel olduğu gerçeğini değiştirmez. Kitabı şiddetle okumanızı tavsiye ederim .

Kitap puanım 4.5/5 olabilir. İyi okumalar.

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

32
Pelinn

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir