P.C.Cast – Bahar Tanrıçası (İnceleme)

"Neticede beden, sadece bir kabuktur. Kadın veya erkek, Tanrı veya Tanrıça olmayı belirleyen ruhtur."


43

P.C.Cast, Tanrıça serisinin ve adını duyuran Gece evi serisinin biricik yazarıdır. Tanrıça serisinin ikinci kitabı ocak 2011 tarihinde Pegasus Yayınevi aracılığıyla yayımlanan “Bahar Tanrıçası” dır.

Bu kitapta kadın karakterimiz, Lina, yaşının ve deneyimlerinin getirdiği olgunluğa sahip, sinirlendiğinde küfretmekten ve gerektiğinde hakkını savunmaktan çekinmeyen, hayvan aşığı bir kadındır. Lina’nın işlettiği fırının borçları onu zora soktuğu sırada menüye yeni yemekler eklemek için çözüm yolunu yemek tarifleri kitaplarında bulur. Ancak bu yemek kitaplarından biri onu hiç beklemediği bir yere sürükleyecektir. Yunan mitolojisindeki Bereket Tanrıçası Demeter’in kızının yani Persephone’un genç ve güzel bedenine…

Demeter’in isteği üzerine kızı Persephone ve başkarakterimiz Lina ruhlarını 6 aylık bir süre için takas etmiş olurlar. Ancak Demeter’in planları bununla kalmaz ve Lina kendini soğuk ve kadınlara ilgisiz olduğu söylenen ölüm Tanrısı Hades’in kolları arasında bulur.

Lina’nın deneyimlerle dolu ruhu ile Bahar Tanrıçasına ait güçleri ve genç bedeni; Hades’i yüzyıllardır içinde bulunduğu yalnızlıktan uzaklaştırırken, Lina ise daha önce hiç bir adamın onda hissettiremediği duygulara kucak açar.

Lina ve Hades’in arasındaki çekim tek kelime ile harikaydı ancak kitapta canımı sıkan detaylardan biri yazarın ısrarla Hades’i Batman’a benzetmesiydi. Açıkçası Batman bana çok da çekici gelmedi. İlk veya ikinci kez Batman adının geçmesinde bir sıkıntı yoktu ancak üç ve sonrasında artık gözüme çok çarpmaya başladı. Böyle güçlü bir yazarın ana erkek karakterini betimlerken başka bir hayali karakter kullanması çok hoşuma gitmedi.

Bunun dışında yazarımızın Ölüler Diyarı’nı tasvir ettiği kısımlar muazzamdı. Yeraltı dünyasını hiç bu kadar canlı ve renkli bir yer olarak hayal etmemiştim ancak inanın P.C.Cast harikalar yaratmış. İlk başta sıradan fantastik bir kitap okuyor gibi hissetsem de kitabın ortalarına doğru yazar, ilgiyi kitaba çekmeyi ve sıradanlıktan uzaklaşmayı başarmış. Akıcılığı bir solukta bitirmemi sağladı. Ve son sayfaların yüzümde bir tebessüm bıraktığını da söylemeliyim.

Saf ve genç Bahar Tanrıçası Persephone’nun bedeninde sıkışan güçlü bir kadının ruhuna sahip Lina ile Ölüler Diyarı’nın soğuk Tanrısı Hades’in arasında alevlenen duygu silsilesini kaçırmayın derim. Çünkü ne Lina saf bir genç kız ne de Hades söylenildiği gibi soğuk ve kaba bir erkek. Aksine Lina olgun ve arzularını, hissettiklerini çekinmeden belli edebilen bir kadın; Hades ise Lina’ya karşı hiçbir Tanrıça’ya davranmadığı kadar nazik ve sıcak.

Tanrıça serisinin ikinci kitabı olan “Bahar Tanrıçası” mitoloji ve romantizm severler için çok güzel bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

-DesTina 🙂

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

43
DesTina

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir