Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Yalnız bir insanın hayalinde biriktirdiklerini hiçbir taze tutku, hiçbir yeni ateş yok edemez. Muhteşem Gatsby - F. Scott Fitzgerald


42

Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

TANITIM

Muhteşem Gatsby yalnızca Fitzgerald’ın en parlak yapıtı değil, aynı zamanda 20. Yüzyıl Amerikan edebiyatının en iyi romanlarından biridir. Kahramanı Jay Gatsby’nin Long Island’da bir malikânede sürdürdüğü debdebeli yaşam tarzı, “Caz Çağı” olarak bilinen 1920’li yılları bütün coşkusu, aşırılıkları, şiddeti ve çöküşüyle yansıtır. Eğitimsiz bir aileden gelen yoksul Gatsby, kendini baştan yaratır. Servet ve güç kazanarak yeni umutlar ve başlangıçlar vaat eden bir hayatın eşiğine gelen bu gizemli milyonerin tek dürtüsü saplantı haline getirdiği ilk aşkı Daisy’ye kavuşmaktır. En parlak düşlerinin bir öpücükte cisimleştiği beş yıl önceki bir anı yeniden yakalamaktır aslında. Ama geçmiş geçmiştir ve tekrar edilmesi mümkün değildir. Gatsby’nin uğradığı yıkım, Amerikan Rüyası’nın da çöküşüdür.

YORUMUM

Dün tekrar okuduğum bu kitabı uzun zaman önce kütüphanede okumuş ve çok beğenmiştim. Şimdi Yabancı yayınları yeni ve eşsiz bir baskı çıkarınca kitaplığımda bulunması gerektiğini düşünerek aldım. Kitabın işleyişini unutmuşum iyi ki de aldım ve tekrar okudum.

Kitap incelemesinde ayrıntı vermemeye çalışsam da malesef spoiler olabilecek ayrıntılar mevcut. Ona göre  yazıyı okuyup okumamak size kalmış.

Kitap 1920′ lerin başında Nick adında birinin Newyork’ a gelmesi; komşusu, aynı zamanda bir milyarder ve hakkında tuhaf dedikodular olan Jay Gatsby ile tanışması ayrıca Gatsby’ nin dillere destan gece partilerinin farkına varmasıyla başlamakta.

Bana göre bu kitapta tüm türlerden esintiler (aşk, polisiye vb.) vardı. Çok iyi bir anlatım ve kurgu oluşturulmuş.

Gatsby’ in romantikliği (yani sadece Daisy’ e olan) Daisy ‘in o adi Tom ile evlenmesi  toplumsal sınıf farkının çok iyi anlatılması kitabı anlaşılır kılıyor. Ayrıca kitap Nick’ in ağzından anlatıldığı ve bana göre objektif olduğu için daha okunabilir olmuş.

Gatsby’ in sınıf farkını zenginliğiyle atlatamaması Daisy’ nin onu beklemeyip Gatsby daha askerdeyken Aristokrat sınıftan olan Tom ile evlenmesi; bunlar başka makalelerde okuduğum kadarıyla Amerikan Rüyasının çökmekte olduğunu çok zengin olmanın istenen standarta gelmek için yetmediğini ve sınıf ayrımının her daim olduğunu bize açık bir şekilde göstermekte.

Kitap eğlenceli başlıyor ancak sonlarda buruk bir acı ve hüsranla bitiyor. Kitabın sonunda depresif bir halde oluyorsunuz.

Muhteşem Gatsby’ nin neden muhteşem olduğunu ise kitapta okuyup öğrenmeniz gerekiyor.😉

Ayrıca filmini izlemenizi de tavsiye ederim👍 tabi önce kitabı okumak şartıyla.

Kitabı genel olarak beğendim. Okumanızı tavsiye ederim.

Kitap puanım 4/5 olabilir. İyi okumalar.

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

42
Pelinn

5 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Açıkçası bu kitabı çok merak ediyorum filminden dolayı. Bir zamanlar film sitem olduğu için bir çok filmi kitabından önce izledim okumak fırsatım olmadı

  2. İsmini çok duymuştum ama ne kitabını okudum ne de filmini izledim. İkinci defa okuduğunuza göre beğenmişsiniz demek ki güzel bende okumaktan keyif alacağımı düşünüyorum okuyayım bende merak ettim 🙂

    1. Kitabı çok beğenerek okudum. Filmi de ayrı bir güzel. Zaten Leo var filmde😍😁 Mutlaka okumalısınız. İyi okumalar.🤗