KÖRLÜK – Jose Saramago

Bazen ışıklar yer değiştirir..


İsmini cismini bilmediğiniz bir ülkede, kimliklerin önemini kaybettiği, etiketsiz bir noktadasınız. Etrafta gün akışı herşeye rağmen sıradan işliyor gibi.

Başa aldığımız anlarda planlarımızı sıfırlamaktır asıl amaç. Ta ki o “sıfırın” rengini anlayana kadar tabiki. Bir gün bir kaza geçirip görme yetinizi kaybetmiş olsanız ve uçsuz bucaksız bir karanlık yerine bembeyaz bir ışık küresinden oluşsa o karanlık ne hissederdiniz? Bunun elbette bir öngörüsü yok. İmkansızı yazılı hale getiren bir roman türü elimizdeki kitap çünkü.

4. boyutta bir kurgu çeşidi diyebiliriz aslında. Körlük=karanlık değil de aydınlık halini alınca ne yapmalı? Bu aydınlıktan peyda olan körlük ilk karakterin başına değil çevredeki herkesin başına geliyor çünkü bulaşıcı bir körlük bu.

İsimsiz ülkenin her yanına bir salgın şeklinde yayılıyor ve kimsenin elinden bir şey gelmiyor. Hükümetin önlemi sadece insaları büyük tecrit alanlarına hapsetmek olabiliyor. Kaos cehennemine dönüşen topraklarda sadece bir doktor hanımı herşeyi net görebiliyor ve bu bulaşıcı beladan etkilenmiyor. Onun gördükleri körleşerek aydınlanan halkın kurtuluş yolu gibi. Tecrübe edilmesi gereken bir fantastik seçenek diyorum ben.

İyi okumalar…

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

Melike

10 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kitap başlarda biraz ağır olsa da ileriki sayfalarda güzelleşiyor. Kitabı okuduğumda beğendiğimi hatırlıyorum.👍👍

     1. En azında başta ağırdı. Tabiki şans vericem okuyan insanların çok büyük bi çoğunluğu beğenmiş. Şans vermeden olmaz 🙂

  1. Yazarın Ölüm bir varmış bir yokmuş kitabı da güzel Körlük güzel ama fazla popülerleşti kürk mantolu madonna gibi

   1. Sabahattin Ali’ nin en sevdiğim kitabı Kuyucaklı Yusuf olmuştur hep. Kürk Mantolu Madonna da güzel ama Kuyucaklı Yusuf’ un yeri bambaşka.

 2. Aynen size katılıyorum sırf beğenme değil çok fazla popülerleştiği için çok göz önünde. Bende kürk mantolu Madonna yı o kadar çok sevemedim. Sosyal medya hesaplarında bazı kitaplarla ilgili sayfaları takip ediyorum onlar da bile bugün ne okuyorsunuz diye paylaşım yapılınca yapılan yorumların büyük çoğunluğu körlük kürk mantolu Madonna gibi çok popüler olan kitapların isimleriyle doluyor. Okudukları dan değil sırf ismi var diye yazıyorlar.