İnce Memed 1 Yaşar Kemal Kitap İncelemesi


47
Yaşar Kemal / İnce Memed 1 / İnceleme

Nereden nasıl başlasam bilemiyorum bir hikaye bu kadar düzgün toplu ve sistematik yazılır. Öncelikle Yaşar Kemal’in özgün ve özgür diline hayran kaldım adam tasfir yaparken sanki kelimelerle o ortamın resmini çiziyor hayal gücünüze vurduğu fırça darbeleri ile zihninizde Çukurova’nın o zamanını ve atmosferini yansıtıyor.

Hikayemiz klasik zalim bir ağa ve zalimin zulmü altında ezilen köylü halk Feodalizme baş kaldıran halktan biri ve bir nevi Anarşizm diyebiliriz. Hikaye Çukurova’nın dağlık köylerinde başlar bu köyler ki sanki dış dünya ile tüm bağları kopuk kendi iç dünyasında yaşayan köylerdir. Bu sebeple kanun gördükleri Ağa’ya ve onun söylediklerine boyun eğen bir halk vardır. 5 köyün ağası Abdi ağa en büyük köyde oturmaktadır. Abdi ağa korkaktır ve en zayıfı ezmeyi huy edinmiştir. Köylünün neyi var neyi yoksa alır ve köylü çoğu kış aç kalır.

Mehmed bu köyde anası ile yaşar daha çocuk yaşta ağaya hizmet eder dikenlikler de çit sürer her gün ağadan dayak yer Mehmed kafasına koymuştur ve köyden kaçar başka bir köyde Süleyman adında birinin evine sığınır. Mehmed aslında burada başlar zulme baş kaldırmaya ama alışılmış gelenekler ile başkaldırı arasında gidip gelmektedir.

Mehmed büyür delikanlı olur evine geri gelmiştir arkadaşı ile kasabaya gitmeye karar verir ilk kez köyden çıkacaklardır. Yolculukları esnasında yaşlı bir adama rastlarlar bu eski bir eşkıyadır ondan çok etkilenir Handa kaldıklarında başka bir tüccarla da sohbet eder ondan da çok etkilenir kasabayı görür insanları görür aklında hep aynı şey. Mehmed uyanıştır köy dışında koca bir dünya vardır ve ağa bu dünyanın küçük bir parçasıdır.

Sonrasında Mehmed sevdiği kızı Abdi ağa yeğenine almak ister mehmed kızı kaçırır çıkan çatışmada hem ağayı hemde yeğenini vurur yeğen ölür ağa kıza iftira atarak suçu ona yıkar ve kız hapse Mehmed dağlara eşkıya olmaya çıkar. Ağanın peşine düşer ardına takılan jandarmayı eşkıyaları bir bir haklar.

Hikayede zulme boyun büken halkın güç kimin elinde ise ondan taraf olduğunu görürüz yani adalete değil güce saygı duyarlar. İyi saf iyidir her şeye inanır bu kitap da, kötü ise saf kötüdür iftira, yalan dolan zulüm hepsi vardır. Ayrıca dikkatimi çeken hikayede geçen her kişi bir tip değil karakterdir. Herkesin bir yüzü bir tipi vardır hepsinin bir hikayesi vardır. Bazı kitaplar vardır ana karakterin kişiliğini ile hem anlayamayız hem de zamanla unuturuz lakin İnce Memed de dağda gezen çobanı bile hatırlarız.

Benim için geç kalınmış bir okuma oldu okuyanlar kitap hakkında ki fikirlerini bizimle paylaşabilir. Okumayanlar için şiddetle tavsiye edebileceğim bir kitap.Like it? Share with your friends!

47
Mehmet

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir