Genç Werther’in Acıları Goethe İnceleme

Aşkın kendi iradesi vardır ve kararları hep o verir.


46

Aşk olmadık zamanda, olmadık yerde ve olmadık kişiye bir anda bağlar sizi. Şimdi kalkıp da mantık çerçevesinde benim başıma gelmez demeyin hiç olmadık birine bile aşık olur insan.

İşte kitabın baş kahramanı Werther başına tam da böyle bir aşk gelmiştir. Okumak için gittiği başka bir şehire kısa zamanda alışan genç Werther burada bir kıza aşık olur aşk ki onu deli divane eder lakin ortada bir sıkıntı vardır kız nişanlıdır. Aradan zaman geçer kız evlenir Werther kızla ve kocası ile görüşmeye devam eder hatta kocası çok iyi bir insandır onunla yakın arkadaş olmuşlardır ama aşkı hala içinde tazedir. Bu durum onu hep rahatsız eder kendinden tiksinir lakin içindeki aşka bir türlü söz geçiremez.

Werther başından geçen olaylaı biz okurlar onun kasabada ki arkadaşına yazdığı mektuplardan okuyoruz bu bağlamda kitap sizi kendisine çok bağlıyor sanki siz Werther arkadaşısınız ve o size mektup yazarak dertleşiyor o hissiyatı yaşıyorsunuz.

Kitap yazıldığı dönem okuyan Alman gençlerinde büyük etki yaratmış herkes Werther gibi giyinip onun gibi acılar çekmeye başlamış bu durum gençlerde depresif bir hal almış indiharlar başlamış Werther hastalığı diye birşey çıkmış ortaya bu durum yüzünden kitabın yazarı Goethe mutlu son ile biten başka bir kitap daha yazmak zorunda kalmış.

Çok güzel bir kitap şiddetle tavsiye ediyorum. 🙂

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

46
Yağmur

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir