FAHRENHEİT 451 – Ray Bradbury

En iyi dostları hep tozlu bıraktık; kitapları.


33

En çok sarıldıklarımız en çok yara verenler olmuştur çoğu zaman. Bu, bizim hayalkırıklığımız ya da sorgusuz güvenin dayanılmaz hafifliğinden kaynaklanabilir. Nasıl tarif ederseniz.. Tek bir gerçeklik vardır ki; kokusunun büyülemediği insanın eksildiği sadık sözcüler; kitaplar!

Tarihin yazılı hale döküldüğünden beridir kitaplar cehaleti hep korkutan bir “öcü” olmuştur. Aydınlığın savaşını verenler için en cesur askerler. Hurafelerin kokuşmuşluğudur aslında bir gulyabani muamelesi gören sayfalar. Sadece “kutsal” dokunulmazlığına sahip olan dört kitap mıdır sizce? O kadarı sizin özünüzde saklı, biz apaçık görünenleri irdeleyelim.

Kahramanımız Guy Montag en iyi seçeneğimiz şu halde. Mildred ile evli olan Guy, kendi halinde bir itfaiyecidir. Öyle midir gerçekten? Tabiki hayır! Söndürmesi gereken yangınları bırakın, her biri bir yenisine dönüşecek olanlara sebep olmaktadır. Bu eyleme sebep olan korku ve nefret acaba nereden gelmektedir? Bilincini henüz uyuşturamadıkları insanların isyanından tabiki.. Peki komşuları Clarisse’nin kitaplarla barış imzalamasını sağlama çabaları ile yeniden hayata başlamalarına ne demeli?

Devamı bu kitabın sayfaları arasında bekliyor.

İyi okumalar..

 Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

33

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Okunur Okunur
1
Okunur
Eh Eh
0
Eh
Kötü Kötü
0
Kötü
Melike

Usta Okuyucu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Paylaşmak İstersin?
Anket
Bir Anket oluştur
Kitap
Kitap incelemesi yaz
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin