Delibo – Murat Uyurkulak İnceleme

Delibo yıllar sonra közlenmiş aşkın yeniden alevlenmesinin hikayesi..


35
Murat Uyurkulak / Delibo / İnceleme / Sayfa: 200

Merhume, Tol gibi romanlarından tanıdığımız usta yazar Murat Uyurkulak kaleminden çıkmış harika bir aşk romanı Delibo. Roman Yusuf’un İzmir Bornova’ya doğup büyüdüğü eve geri dönmesi ile başlar. Daha genç bir delikanlı iken iyi işler yapmamış ve hayatını mahvedip çocukluğunun geçtiği mahallesini terk etmiştir.

Döndüğünde mahallesi çok değişmiş bir çok yeni yüzler yeni insanlar gelmiştir. Yusuf çok geçmeden Delibo’nun yokluğunu fark eder. Delibo yani gerçek ismi ile Deli İbrahim mahallenin en tanınan insanıdır. Mahallede herkes onu sever bir nevi mahallenin maskotudur. Delibo ortalarda yoktur sorup soruşturan Yusuf Delibonun bir anda ortadan kaybolduğunu öğrenir. Dahası onun ardından aramak için gençlik aşkı Yasemin de peşinden gitmiştir. Yusuf’un gidişi ile ayrılan iki aşık yıllar sonra tekrar aynı mahallede bir araya gelir Yasemin ünlü bir film yıldızı olmuştur Delibo’nun kaybolduğunu duyunca şanı şöhreti bir yana bırakıp onu aramak için gelir ve Yusuf’tan ısrarla yardım ister.

Delibo sadece bir aşk romanı değil hayatlarımızın içine sinip kabuk bağlamış meseleleri eşeliyor; eşitsizliği, haksızlığı, yoksulluğu, kini ve düğüm olmuş aile ilişkilerini gözler önüne seriyor – sakınmadan, lafı uzatmadan ve her zaman olduğu gibi sözünü esirgemeden…

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

35
Yağmur

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir