Değiştirilmiş Karbon Richard K. Morgan İnceleme


53
Richard K. Morgan / Değiştirilmiş Karbon / İnceleme

Kitabı okumayı yeni bitirdim bitirir bitirmez de buraya yazmak için geldim. İthaki yayın evinden çıkmış harika bir başyapıt diyebilirim Netflix de de dizisi olan kitap tür olarak Bilimkurgu Polisiye ilerliyor. Bilimkurgu seven biri olarak işlenen polisiyeye bayıldım. Zaten zemin bilimkurgu konu polisiye diyebiliriz sanırım.

Değiştirilmiş Karbon konusu

Günümüzden yüzyıllarca sonrada geçiyor hikaye, insanlık teknoloji olarak çok ilerlemiş başka gezegenlerde de yaşamlar var ama asıl gelişme ölümsüzlük de diyebileceğimiz kılıflama olayında yaşanmış. Tüm bilincinizi anılarınızı kısacası o ana kadar olan herşeyinizi bir diske kopyalayabiliyorsunuz ve öldüğünüzde başka bir bedene kendinizi aktarıp o bedende yaşamaya devam ediyorsunuz tabi bunun birde parasal değeri var.

Fakir olanlar bunu yapamıyor az parası olanlar ise işe yaramaz bedenleri satın alabiliyor ama zenginler benliklerini uydularda bulunan disklere kopyalamış ve 48 saatte bir güncelleniyor yani ölseler dahi başka bedenlere hemen geçiyorlar isteyenler ise özel yapım sentetik kılıflara geçebiliyor. Bu tür insanlara yani yüzyıllardır yaşayan zengin tiplere Med deniyor.

Baş kahramanımız kowalski kendi gezegeninde bir baskın sonucu vuruluyor bedeni ölüyor fakat benliği hapis hayatı yaşamak için depo denilen yere alınıyor. Fakat Dünya’dan bir zengin onu satın alıp yanına getiriyor yeni bir kılıfa alıp evine davet ediyor. kowalski galakside bulunan özel bir birimin üyesidir zamanında lakin şimdi dedektiflik görevi için çağrılmış onu tutan adam bir ölümü araştırmasını istiyor kendi ölümünü.

Adam özel güvenlikli evinde başından vurularak öldürülmüş onu vuran silah özel yapım bir silah ve bu silah kendi evinde bir kasada kilitliymiş kasayı sadece adam ve karısı açabilmektedir. Yerel polis olayı intihar olarak düşünüp dosyayı kapatmış olsa da adam bir cinayet sonucu öldüğünü düşünüyor ve kowalski olayı çözmesi için tutuyor. İnsan  ırkının ilk çıktığı yer olan kadim dünyada oldukça zengin bir Med öldürülmüş ise iş sıradan bir cinayet olamaz ve çok derin olaylar vardır bizde kahramanımız kowalski ile kendimizi olayı araştırırken buluyoruz ama ne hikaye fahişeler, seri katiller, seks her şey var. Hatta kowalski bir seferinde yakalanıp benliği genç bir kız bedenine aktarılıyor kızların bedeni daha narin olduğu için işkencede daha çok acı çeksin diye tesadüftür ki kız o dönem adet görmektedir ve kowalski karnı ağrıdığı için lanet okur bu sahneye çok gülmüştüm 🙂

Yorumum

Bilimkurgu sevmeyenlerin veya genelde bilimkurgu kitaplarında sıklıkla geçen terimlerden sıkılanlar için söyleyeyim hiç o tarz şeyler yok ağırlık olarak polisiye baş karakterimizin kendine has bir tarzı var karizmatik bir tip biraz vurdumduymaz sürekli olaylara karşı kendi içinden düşünen bir tip işvereninin yüzüne gülerken içinden karısına ağız dolusu küfürler eden bir tip 🙂 Kitaba bayıldım diziyi bilerek izlemedim önce okuyup sonra izlemek daha mantıklı kesinlikle okuyun derim.Like it? Share with your friends!

53
Mehmet

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben hata yapıp önce diziyi izledim ama pek beğenemedim. Umarım kitabı öyle değildir. Okumayı düşünüyorum. Polisiye kitapları çok severim.👍