DA VINCI ŞİFRESİ – Dan Brown

"Nefretinden arın. Sana kötülük yapanları bağışla." Da Vinci Şifresi - Dan Brown


34

DA VINCI ŞİFRESİ

Arka Kapak Yazısı

Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Paris’te iş gezisindeyken, gece yarısı, Louvre’un yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır.
Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederek bu garip esrar perdesini araladıkça, ipuçlarının onları Da Vinci’nin tablosuna götürdüğünü keşfederler. Büyük usta bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, ünlü eseri Mona Lisa tablosunun içine gizlemiştir.

Langdon bu garip bağlantıyı açığa çıkarınca tehlike artar. Cinayete kurban giden müze müdürü de, Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği’nin bir üyesidir.

Langdon, aydınlatmaya çalıştıkları bu tehlikeli sırrın yüz yıllardır tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. Böylece Paris ve Londra sokaklarında amansız bir kovalamaca başlar.

Langdon ve Neveu, kendilerini, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz olduğu kadar da çok zeki olan bir adamla karşı karşıya bulurlar. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory’nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır.

YORUMUM

Dan Brown bu kitapta heyecanı ve merakı yeniden doruklara çıkarıyor. Bir Simgebilim profesörü olan Robert Langdon Fransa da bir seminerdeyken  Louvre müzesinin müdürünün öldürülmesi haberi gelir. Robert müzeye gittiğinde neden ona haber verildiğini öğrenir.  (Cesedin etrafında olanlarla alakalı bir durum. Neyse kitapta durumu öğrenebilirsiniz.😏)

Şimdi Robert kimin müdürü öldürdüğünü kriptoloji uzmanı Neveu ile çözmeye çalışacaktır.

Tabi bu arada tarikatın yüzyıllık sırlarını da çözmeye yaklaşıyorlar. Bu arada tarikatta olan isimler şok ediciydi. (Arka kapakta yazılan isimlere dikkat!)

Kitapta Neveu ile ilgili çok çarpıcı gerçekleri de öğreniyoruz. Robert yine kendini karmaşıklığın, tehlikelerin ve güvensizliğin arasında buluyor. Yüzyıllık sır ne acaba? Bunu bilmek güvenli mi? Bu soruların cevaplarını da kitapta hayretler içerisinde öğreniyoruz.

Genel olarak kitap sürükleyici ve merak uyandırıcı. Kitap Melekler ve Şeytanlar kitabında sonra gelmekte ancak pek bağlantılı olmadıkları için bağımsız olarak da okunabilir.

Filmi de birebir olmasa da yakın bir şekilde çekilmiş. Filmde Robert’ ı yine Tom Hanks canlandırıyor. Film de güzel,  izlemenizi tavsiye ederim. Tabi kitabı okuduktan sonra.😉

Yazarın tüm kitaplarını okudum ve eserlerini genel olarak beğeniyorum. Umarım sizde, okumadıysanız bir şans verirsiniz.🙏

Kitabı okumanızı tavsiye ederim.👍 Kitaba puanım 4.5/5 olabilir. İyi okumalar.

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

34
Pelinn

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir