CINDER – MARISSA MEYER

Farklılıklarımıza rağmen, birbirimizi sevme gücüne sahibiz. Zayıflıklarımıza rağmen, birbirimize yardımcı olmak da bizim elimizde. Cinder - Marissa Meyer


25

CINDER – MARISSA MEYER

Arka Kapak Yazısı

Gelecekte bile, hikâye “bir varmış bir yokmuş” dİye başlıyor… İnsanlarla androidlerin yan yana dolaştığı Yeni Pekin’e hoş geldiniz. Her ne kadar birlikte yaşamayı başarsalar da türlerin dostluğu sanıldığı kadar kolay değil. Ölümcül bir veba insan nüfusunu tehdit ediyor. Ay İnsanları, Dünya’yı uzaydan izleyerek doğru zamanı kolluyor. Kimse Dünya’nın kaderinin tek bir kıza bağlı olduğunun farkında bile değil…

Becerikli bir mekanik ustası olan Cinder, herkesten saklasa da aslında bir sayborg. Üvey annesinin hakaretleri yetmezmiş gibi şimdi bir de üvey kardeşinin hastalanmasından sorumlu tutuluyor. Yakışıklı Prens Kai’in hayatına girmesiyle birlikte, Cinder birden kendini gezegenler arası bir anlaşmazlığın ortasında buluveriyor. Sorumluluk ve özgürlük, sadakat ve ihanet arasında kalan Cinder, Dünya’nın geleceğini koruma altına almak için önce kendi geçmişinin sırlarını açığa çıkarmak zorunda… Yeniden kurgulanmış bu masalda Külkedisi ile tekrar tanışmaya ne dersiniz?

YORUMUM

Cinder kitabının yorumunu hazır daha yeni okumuşken sıcak sıcak yapayım dedim. Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi Cinder kül demek yani Cinderella… Bu kitap serisi klasik hikayelerin alternatif bir zamanda uyarlamasıdır.

Kitabın ana karakteri olan Cinder bir cyborg’ dur yani vücudunun bir kısmı mekaniktir. Aynı zamanda bir mekanik ustasıdır.

Üvey annesi ve onun iki üvey kızıyla yaşamaktadır. Olaylar Veliaht prens Kai’ nin Cinder’ ın dükkanına gelmesiyle başlar. Bu sırada tüm dünya veba salgınıyla cebelleşmektedir.

Bu salgının tedavisi bulunamamakta ve birçok insan bu salgından ölmektedir.
Buna Prens Kai’ nin babası kral da dahil.

Buradan itibaren Aycılar denilen dünyanın uydusunda yaşayanların kraliçesi olan Levana, kralın ölümünü fırsat bilerek tedavinin kendisinde olduğunu ortaya atar.

Ancak tedaviyi vermek için tek bir şartı vardır ; Prens Kai – artık Kral – ile evlenmek. Ayrıca kraliçenin cazibe büyüsü de bulunmakta.

Kitap aynı külkedisi kitabında olduğu gibi Cinder’ ın ayakkabısını düşürmesine benzer cyborg olduğu için ayağını düşürmesi ile olaylar gelişir.

Kitapta birçok üzücü olay gelişiyor. Ve bu olaylar yüzünden Cinder hem ruhsal hem fiziksel acı çekmekte. Ancak bu durum kızımızın gelişiminde oldukça iyi rol oynayacak.

Sonuç olarak oluşturulan alternatif zaman çok iyi. Karakter etkileşimleri ve gelişimlerini beğendim. Kitap akıcı bir şekilde yazılmış.

Kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitaba puanım 4/5 olabilir. İyi okumalar.

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

25
Pelinn

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir