CEHENNEM – DAN BROWN

Cehennemin en karanlık yerleri, buhran zamanında tarafsız kalanlara ayrılmıştır. Cehennem - Dan Brown


23

CEHENNEM 

Tanıtım Bülteni

Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon başından vurulmuş bir halde hastane odasında gözlerini açar. Ne buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu hatırlamaktadır. Camdan gördüğü manzara karşısında altüst olan profesör, evinden binlerce kilometre uzakta, Floransa’da olduğunu anlar. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kâbuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir.

YORUMUM

Kitap ana karakterimiz Robert Langdon’ ın  gözünü İtalya’da bir hastanede açmasıyla başlamakta. Başından vurulmuş ve yaralı olarak uyanan Robert, neden hastanede olduğunu ve nasıl yaralandığını hatırlamamaktadır. İtalya’ ya neden ve nasıl geldiği hakkında en ufak bir fikri bile yok.

Hastanede bulunan iki doktor onunla ilgilenir ve geçici hafıza kaybı olabileceğini söylerler . Robert nedenini bilmeden bir suikastçı tarafından hastane odasında saldırıya uğrar. Erkek olan doktor bir anda ne oluyor demeden vurularak öldürülür. Kadın doktor ise ona yardım ederek onu evine götürür.

Olay buradan itibaren başlar. Robert ceketinin içinde bir cisim olduğunu fark eder ama onun nasıl ve kim tarafından verildiğini hatırlamamakta. Robert şimdilik hafızası yüzünden sadece bu kadın doktora güvenebilir. Aslında kimseye güvenmemesi gerektiğinin farkındadır.

Peşlerine düşen kişi ve cebinde bulduğu cisim yüzünden sürekli bir kaçış içerisine girerler. Burada ipuçları sayesinde yolculukları İstanbul’a kadar uzanır. İstanbul’da tüm gerçekler ve tehlike gün yüzüne çıkacak.

Dünya bir salgın yüzünden tehlike altındadır acaba Robert salgını durdurabilecek mi? Güvendiği kişiler gerçekten güvenilir mi? Dost düşman, düşman ise dost mu? Bu soruların cevaplarını bu kitapta alıyoruz.

Kitap oldukça uzun ve derinlikli yazılmış. İstanbul kısmını özellikle beğendim. Birçok dine, millete ve medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul ve içinde bulunan mekanlar güzel tasvir edilmiş,  özellikle Yerebatan Sarnıcı.

Bu kitapta tehlike, güvensizlik ve kaçış çokça bulunmakta. Kitap biraz uzatılmış gibime geldi ama bazı şeyleri oturtabilmek için gerekli olabilir.

Genel olarak kitabı beğendim. Gerek anlatım, gerek yeni serüven, gerekse ihanet… Her türlü entrika ve macera içerdiği için beğeneceğinizi düşünüyorum. Sayfaların çok olması gözünüzü korkutmasın dili çok akıcı. Umarım okuma şansı elde edersiniz.

Kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Kitaba puanım 4/5 olabilir. İyi okumalar.

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

23
Pelinn

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir