BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK – Harper Lee

Renkler farklı diye güzeller.


35

Tarihin en “kara” lekesidir ırkçılık. Avrupa’nın Amerika’yı keşfi ile birlikte Afrika’dan getirtilen ve köle olarak kullanımaya başlanan siyahi renkli insanların yıllar boyu kaderi olmuştur.

Bülbülü Öldürmek işte bu adaletsiz hayatların kapılarını aralıyor. Scouth Finch ağabeyi Jem, babası Atticus ve ev yardımcısı Calpurnia ile birlikte yaşamaktadır. Atticus ‘un eline siyahi bir sanığın davası ile hayatlarında çok şey yer değiştirmeye başlayacaktır.

Dava sebebi siyahi adamın haksız yere bir tecavüz suçlaması ile yargılanmasıdır. O dönemlerdeki ırkçılık çatışmalarından dolayı gerginlik içinde yaşanan süreçleren dolayı bütün sistem etkilenmektedir. Avukat babası renklerinden dolayı ikinci sınıf muamelesi gören insanların haklarını savunan taraf olduğu için, çevrenin eleştiren, yargılayan söylenmlerini ve yaratmaya çalıştıkları zorlukları gözardı edecektir.

İnsanların tek kalıp tek renk tek fikir olmasından yana olan örümceklenmiş zihniyetlerin ne kadar hastalıklı ve tehlikeli olduğunu en güzel anlatan yorumlardan biri bu kitap.

İyi okumalar..

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

35
Melike

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir