BAŞLANGIÇ – DAN BROWN

Bilim ile din rakip değildir. Onlar aynı hikayeyi anlatmaya çalışan farklı dillerdir. Başlangıç - Dan Brown


28

BAŞLANGIÇ

Arka Kapak Yazısı

Kim olursan ol, neye inanırsan inan,
Çok yakında her şey değişecek…
………..

Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?

İnsanoğlunun var olduğu günden beri cevabını bulmaya çalıştığı bu temel soruya cevap bulma iddiasındaki bir fütüristin tam da keşfini açıklayacağı gece her şey trajik bir biçimde karanlığa gömülür.
Eski öğrencisinin sunumuna davetli olan Simgebilim Profesörü Robert Langdon söz konusu keşfi öğrencisinin anısına dünyaya duyurmaya karar verir. Ancak, kendisini bekleyen şifrelerden, acı sürprizlerden ve ölümcül fanatiklerden habersizdir…

YORUMUM

Kitap insanlığın sürekli olarak kendine  sorduğu “Nereden geldik?” ve “Nereye gidiyoruz?” sorularının cevabını bulduğunu ve bildiğimiz dünyanın değişeceğini kanıtlayabilecek bir buluşu olduğunu söyleyen Edmond Kirsch’un , Langdon’ı da sunumuna davet etmesi ile başlamakta.

Edmond bu buluşu halka açıklamadan önce 3 büyük dinin temsilcilerini gizli bir toplantıya çağırıp, bu soruların cevaplarını bulduğunu ve bunu kanıtlayabileceğini söyler. Ayrıca bunun bilinen tüm dinlerin ve inanışların temelini sarsacağını, bunun “yıkıcı” bir etkisinin olacağını belirtir.

Bu gerçekleri açıkladığında dini öğretiler ve inanışların tek bir ortak noktaları olduğunu bu ortak noktanın ise; tüm dinlerin ve inanışların yanlış olduğunu anlayacaklarını düşünüyordu.

Edmond’ un bu keşfi açıklayacağı gece trajik bir olay olur. Robert bu trajedideden sonra eski öğrencisi zeki ve hayli zengin olan Edmond’ un anısına gerçekleri dünyaya duyurmaya karar verir.

Olaylar buradan itibaren heyecan ve aksiyona dönüşüyor.

Tabi soruların cevaplarını hiç aydınlığa çıkarmadan sonsuza dek derinlere gömmek isteyen fanatikler, hainler ve ölümcül sürprizler yok değil.

Robert, müze yöneticisi Ambra Vidal’ in yardımıyla olayı; engellere, aşırı fanatiklere, ölümcül kovalamacalara ve gizemli şifrelere rağmen çözümlemeye çalışıyor.

Peki Robert bu soruların cevabını bulabilecek mi? Bulursa eğer bu bilgilerin yıkıcılığını ve insanlığın temellerinin sarsılabileceğini bildiği halde açıklayabilecek mi? Bu soruların cevapları kitapta.😉

Yeniden Robert Langdon okumak harikaydı. Ama Dan Brown’ un hikaye yapısı ve gidişatı genelde aynı olduğu için devamını tahmin etmek zor olmadı.🤔

Konu bakımından din ve bilimle ilgili baya bir bilgi sahibi oluyorsunuz. Yazarı, bu kitapları yazarken dinleri, inanışları, teknolojiyi ve bilimi, iyi ve derinlemesine araştırmalar yaptığı için ayrıca seviyorum.❤ Umarım kitabı okurken benim gibi zevk alabilirsiniz.

Kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Kitaba puanım 4.5/5 olabilir. İyi okumalar.Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

28

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Okunur Okunur
2
Okunur
Eh Eh
0
Eh
Kötü Kötü
0
Kötü
Pelinn

Usta Okuyucu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Paylaşmak İstersin?
Anket
Bir Anket oluştur
Kitap
Kitap incelemesi yaz
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin