ALTINCI KOĞUŞ – Anton Çehov

Sorgulama kısmını hep atlıyoruz nefes alıp verirken. Sadece bundan sorumlu olduğumuza inandırılmışız. Yasak ya da hakkın olan budur denildiğinde çizgimiz çizilmiş oluyor ve susturulmaya yetiyor dilimiz. Peki susan aslında dilimiz mi yoksa beynimiz mi?

İvan Dmitriç, bir taşra kasabasının kendi haline bıraklımış akıl hastanesinin “bilgili” misafiri iken karşı cephesinde de  Doktor Andrey Yefimıç yer alıyor. ikisi arasında başlayan denge, adalet ve felsefe düellosu akıl metoforuna yol açıyor.

İvan, Dünya’nın düzeninin sadece adaletsizlik ve haksızlıklar üzerine kurulduğunu ve bu rutinin değişmesi gerektiğinine inanırken, Andrey ise böyle fikirlerin fikir bile olmadığı ve boşa bir çabadan ibaret olduğunun kanısındadır. Bir şeyleri değiştirmek için hiçbir hamlede bulunmak çabasında da değildir. Sistemin askerlerinin yaptığı gibi görevi sadece ritme ayak uydurmaktır.

İvan’ın içinde yer aldığı tımarhane ise O’nun aklından geçen hesaplaşmaları zaptedebilecek kadar gerçek değildir. Eğer bir yerden başlamak gerekiyorsa bunu yapmaktan önce inanmanın kuralına hakimdir fakat doktorun felsefi savaşlara ne inancı ne de sabrı yoktur. Bu kadar duyarsızca Rusya topraklarında nasıl bir birey olarak yaşamış olabilir? İvan, her insanın bir tepki simgesi olduğunu düşünmüştür. Köleleştirilmek için gereken bütün ergumanları içinde barındıran evrenin başka ne gibi planları varsa hepsi için yeterli kurbanı da olacaktır.

Tek başına değil ama adım adım sakince delilik taşlarını örerek devam edecektir. Sonunda doktor için bile bir aydınlanma ve belki de uyanma sinyalleri görülecektir. İmrendirici bir dokusu olmakla beraber hırpalayıcı ve teslim alıcı dili ile klasik olma rütbesini sonuna kadar hak eden bir yapıt. Elbette Anton Çehov imzası ile..

İyi okumalar..

[zombify_post]

Sende Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>