Yere Düşen Yapraklar – Erhan Tulay – Kitap İnceleme

Erhan Tulay / Yere Düşen Yapraklar / Kitap İnceleme

Yere Düşen Yapraklar – Erhan Tulay

Cahiliye dönemi diye adlandırılan İslamiyet öncesi Arabistan’a götürüyor yazar bizi hani kız çocuklarının diri diri gömüldüğü vicdanın olmadığı topraklar. dönem ile ilgili ayrıntılı kitaplar okumadıysanız o dönemde kızarın gömüldüğünü duymuşsunuzdur lakin daha önce hiç duymadığınız gerçek bilgileri de anlatıyor bize kitap.

Zeyd tam böyle bir dönemde yaşamıştır. Cahillikle yoldan çıkmış din ile kendini soylu sanan soysuzlarla mücadele etmiştir. Gömülmekten öldürülmekten kurtardığı çocuklara evinde bakmış merhametin timsali olmuştur.  Yazar şöyle diyor bir baba küçük bir kızın elinden tutmuş götürüyor bir taşın arkasına sinmiş onları izliyorum. Bir çukur var ileride bir baba ve elinden tuttuğu küçük kız başka kimse yok kız bağırıyor Babaaa baba yok orada o baba değil vicdansız bir ruh sadece, çocuk gene bağırıyor Anneee etrafta kimse yok, çocuk gene bağırıyor kardeşimm o benim ama sesimi çıkaramıyorum, sesler kesiliyor bir baba tek başına dönüyor ortada kimseler yok ve artık ne çukur ne de küçük kız onlar da yok.

Kitabı okurken bir an durup çevrenize bakın bir çok insan göreceksiniz sözde vicdanlı merhametli dindar veya milliyetçi şu veya bu takıları önemli değil sizin bakacağınız şey gördüklerinizin insan olması evet insan şartlar ve koşullar uygun olduğunda her insan bunu yapar insan özünde kötüdür. Muhteşem bir kalem ve etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bir kitap.

 


Sende Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>