Öldüren Roman Baytan Uğur Yem Kitap İncelemesi


51
Baytan Uğur Yem / Öldüren Roman / İnceleme
Öldüren Roman Baytan Uğur Yem

En caniler bile iyilik meleği olabilir ve en iyiler bile cani yani insan uygun şartlar sağlandığında her ikisi de olabilir. Yazar Baytan Uğur Yem bu ayrıntıyı çok iyi görmüş ve kitabında bunu nakış nakış işlemiş. Öldüren Roman kitabı bize şartların değiştirdiği çocukluk hayallerinin peşinde koşan kendini yaptığı işe adamış ve bu iş üzerine geleceğini hayal etmiş sıradan bir adamın hikayesi Toygar’ın hikayesini anlatıyor.

Toygar ta çocukluğundan beri büyük bir yazar olmak istemiş kendini bu konuda sürekli geliştirmiştir hayatımın kitabı dediği kitabını uzun zamandır yazmaktadır ve bitirmiştir çok heyecanlıdır kitabına da çok güvenmektedir bir yayın evi ile anlaşıp kitabını yayınlatmak için heves eder ve buna neredeyse emindir. Beklenen gün gelir Toygar kitabını yayın evine götürür 1. 2. 3. derken hiçbir yayın evi kitabını beğenmez genel mazeretleri ise kitabın konusunun gerçek dışı olduğu ve sıradan bir insanın sıra dışı şeyler yapamayacağı gibi mazeretlerdir “zaten çok geçmeden sıradan bir adamın sıra dışı şeyler yapacağına bizzat şahit olacaklardır”

Bu durum Togar’ın tüm hevesini kırmış neredeyse yıkmıştır sanki tüm geleceği bir kaç yayın evi çalışanının dilinin ucundadır ve bu adamlar onun geleceğini umarsızca silip atmışlar tüm emeklerini de heba etmişlerdir. Toygar bir karar verir yayın evi çalışanlarını tek tek öldürmeye başlar ustaca kurguladığı cinayetleri kendine has şekilde öldürür. Polis peşine takılır ve kovalamaca başlar.

Türk polisiyesinin en nadide örneklerinden biri olan Öldüren Roman kitabı polisiye türünü sevenlerin mutlaka şans vermesi gereken bir eser, kitabı okumak için bir sebep olduğunu düşündüğüm şu notu da eklemek isterim 221B Dergisinin düzenlediği Polisiye İlk roman yarışmasının birincisi Baytan Uğur Yem’dir.Like it? Share with your friends!

51
Mehmet

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir