New York Kaçış Planı Yusuf Mansız Kitap İncelemesi


58
Yusuf Mansız / New York Kaçış Planı / İncelemesi
New York Kaçış Planı Yusuf Mansız

Anadolu’nun ücra bir köyünden Amerikanın büyük şehirlerine uzanan akıl almaz zorlu bir maceraya hazır mısınız? Poyrazlı köyünde öğretmen olan Mahmut Hoca özgür olmak ister içi sıkılmaktadır “hani şu özellikle maaşlı çalışan kesimin içi sıkılır da sebebini bilmez ya” işte o sıkıntının daha ağır bir hali vardır üzerinde iç huzura kavuşmak için düşer yollara yakın bir aile dostunun desteği ile de düşer yollara. Maksadı kendi benliğini bulmak içinde ki sıkıntıyı giderip huzura ermektir. Amerika ya varır varmasına ama çok zor bir hayat onu beklemektedir. Özgürlük ve kendi benliğini arayışı içinde kendini Joe kimliği içinde bulur.

aradan geçen zaman sonrasında ve biraz da memleket hasretinden midir Mahmut Hoca aradığı huzuru ne şimdi ne gelecekte bulamayacağını ve şuan bulunduğu yerin de o yer olmadığını düşünür asıl huzur meğerse geçmişinde onu bıraktığı yerdedir. Memleketine geldiği yere geri dönmeye karar verir lakin bu öyle kolay değildir öylece elini kulunu sallayarak çekip gidemez peşinde hem polis hemde mafya vardır. Yani huzur için geldiği Amerika da huzursuzluğun dibine vurmuştur. Havalanında yaşananlar ise özgürlük için yapılan çırpınışlardır.

Genel olarak şiir ile bildiğimiz Yusuf Mansız New York Kaçış Planı kitabı ile okurlarına bir kaçış ve kendini arayış hikayesi bir macera sunmaktadır şairane dili sayesinde akıcı bir okunuşu olan kitabı tavsiye ederim.Like it? Share with your friends!

58
Mehmet

5 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Merhaba şöyle ki örnek vereyim hani 8 5 çalışan işçiler olur çalışmak zorundadır sevmese bile işini birde hayalini kurduğu yaşam vardı ama yaşayamaz bu sebeple sıkılır bunalır kaçmak ister özgür olmak ister