LEYLA İLE MECNUN – Burak Aksak

“Bir yanımız çöl bir yanımız deniz…”


32

Evren var olduğundan beri yer ve gök gibi, sıcak ve soğuk gibi, gece ve gündüz gibi birbirinin nöbetçisidir Leyla ile Mecnun..

Kadın-erkek ilişkisi değil aşka aşık bir ortaklıktır onlarınki. Yüzlerce defa kaleme alınıp, üzerine sözler karalanıp, sinema perdesine aktarılmış bu kült karakterlerin aşkına ilk defa bambaşka bir boyut getirildi. Hem de öyle böyle değil.. Mizahın da melankolinin de, özlemin de, kavuşamamanın da dibine vurulan bir anlatımla yeniden şekillendi sanki.

Yayınlandığı dönemden itibaren kült kategorisinde en görkemli yerini alan bir diziydi Leyla ile Mecnun. İçindeki içimizden karakterlerin içimizden sesimizi duyuramadıklarımızı bağırması bizi bağımlı etmişti. Erdal Bakkal, Yavuz hırsız, taksici İskender, İsmail ağabey ve daha nice efsane karakter girdi hayatımıza. Umutlarımız, beklentilerimiz, çabalarımız, hayal kırıklıklarımız oldular. İsmail ağabeyin payetli ceket ve papyonunun hikayesi, beklediği gemi gelene kadar hiç vazgeçemeden sabredişini, fırsatçılığını bile sempatikleştirebilen Erdal bakkalın yeryüzünden bir konum elde edebilme çabasını, en çok da Mecnun’un sıkılmışlıklar ve işe yaramamış hayatının tek gerçeği olan Leyla sevdasını anlamak için ayrı bir bakış açısına ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Böyle bir ekibin yarattığı fırtınayı sadece ekranda tutmayıp, sayfalara döken Burak Aksak’ın bir de yazım diline göz gezdirmelisiniz. Televizyondaki başarısını sahip olduğu samimiyet ve doğal ifadelerinden alan bir yapımın kitap haline getirilmesi de başka bir kapıyı aralayacaktır. Bir aşktan daha fazlasını bulabilmek adına en muzur tayfaya bu sayfalarda şahit olacaksınız çünkü.

iyi okumalar..

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

32
Melike

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kitabı okurken diziye ışınlanıyorsuz çünkü burak aksak kitabı yazarken dilbilgisine göre değil karakterlerin söyleyiş tarzına göre yazmış ve buda kitaba samimi bir hava katmış diziye kaldığı yerden devam veya tv de izlemediğim bir bölümüne denk gelmiş gibi hissettim