KORKU – Stefan Zweig

İçinden çıkamadıklarımız değil tekrar düştüklerimiz bizi zarara sokar.


21

Sıradan hayatlar değişimin peşine düştüğünde daha makul ve anlaşılır bulunurken, standartların üstündekine sahip olanlar neden bunun kımetini bilemezler?

İrene, çok konforlu şartları olan bir yaşama, mutlu bir evliliğe, şahane iki evlada sahip hoş bir kadındır. Yaşamı boyunca sahip oldukları hep bir adım ileriye taşımış ve bu da kendisi için masum bir kalkan halini almıştı. Eşi ile ilişkileri bütün tutku ve sevdası ile devam ediyor, çevresinde imrenilerek örnek gösterilen bir çift olarak gösteriliyorlardı. Çocuklarının geleceği için muhteşem planlar yapmaktan geri kalmıyorlar, kendi aristokrat çevreleri içinde birbirlerine olan bağlı dengeleri ile de göz dolduruyorlardı.

Bu döngü bir süre sonra çarkın dişlilerinden bazılarının teker teker kopması ile aksamaya başladı ve hatta kopuş noktasına geldi. İrene için artık bu kusursuz yaşam tarzının bir keyfi bir tadı kalmamıştı sanki ve belki de bu kadar güzel şey O’nun için fazlaydı. Ruh duvarlarında yankılanan kendi sesinin dışında aslında aradığı başka bir sesi daha duymaya başlaması ile arayışları ve amacı da değişmeye başladı.

Karşısına çıkan bir piyanist tüm dengesini bozarken, şimdiye kadar sahip olduğu misyonunu da sorgulamasına neden olmuştu ve bu yakınlaşmanın bedeli iki bedenin göreceği hasardan çok daha fazlası olarak geri dönecekti. İrene sadece bir temsilden ibaret değil, gizli kalmış karakterlerin simgelerinden biriydi.

Yazar Stefan Zweig’in aşk’ı ihanet ve ihtiras ile sert bir anlatıma büründürdüğü romanlarından biri olan Korku’yu modern edebiyatın iddalı bir örneği olarak tavsiye ediyorum.

İyi okumalar..

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

21
Melike

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir