Kendine Hoş Geldin

"Oysa gece tam yarısıdır bir günün ve daha güçlüdür gündüzden" Turgut UYAR


20

“Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yok” demişti Sartre.

Nasıl da kendini heba eden varlıklarız ve haksız yargılarla cezalandırıldığımız bir kürenin içindeyiz. Evde, ailede, işte,sokakta sorumlu olduklarımızla tüketiyoruz kendimizi ve bir teşekkür lüksüne bile sahip olamıyoruz bazen. Aslında amaç”teşekkür” değil ki, amaç humanizmin doymaz egosu. Bazılarımız öylesine kaptırmışken kendini herşeye karşı feda etmeye, yenilmez, sarsılmaz, canı acımaz kahramanı oynamaya; duvara çarpan hayal kırıklıklarının çatırtıları küfür gibi geliyor kulaklara.

Sonrasında da silkelenme ve kendini ayna karşısında tekrar ölçüp biçme kılığına bürünüyor  sevgili ruhumuz. Böyle anlarda “ben aslında en kıymetliyim” demeye başlıyoruz ve giderek yükseliyor sesimiz.  Ödün verdiklerimiz ile takdir değil, tepki toplar oluyoruz. Öfke doluyoruz, kimi zaman içten kimi zaman bariz haykırıyoruz. Devamında ise giderek umursamıyoruz fakat vaktini beklercesine parmaklarımızı avucumuzun içinde daha da sıkarak en güçlü yumruğa hazırlıyoruz kendimizi.

İşte Sevgili Miraç Çağrı AKTAŞ’ın bu güzelim kitabında havada uçuşan yumrukların çetelesini  tutuyoruz hep birlikte. En kıymetlinin kendimiz olduğuna dair şık dipnotları var satırlarında.  İçini burkanlara tekrar tekrar verilmeyecek şanslar, her gününün şahsına münhasır oluşuna dair olan inançlar, her ışık üzmesinde yatan fırsatlar ve her zehirin de panzehrin de tek yürekten ibaret oluşunu çıkaran sonuçlar en sağlam yumruklardan..

Bir fiskos sehpasının etrafında sıcacık yudumlanan kahveler eşliğinde kendinizle yapılacak en arındırıcı sohbetin menüsü olmaya aday bir kitap.

İyi okumalar..

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

20
Melike

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir