Kasırga ve Yaprak Dilhad Fırat Kitap İncelemesi


51
Dilhad Fırat / Kasırga ve Yaprak / İnceleme
Kasırga ve Yaprak Dilhad Fırat

Yazar Dilhad Fırat’ın dillere dolanan ve okuyanın uzun süre etkisinde kalacağını düşündüğüm harika bir kitap Kasırga ve Yapraklar. Uzun zaman önce yaşadığı bir olayı hafızasından silemeyen ve hayatının en önemli, unutamayacağı bir anı, beynini benliğini kemiren bir olay olarak yer etmiş birinin hikayesi. Kulaklarında o ses gözlerinin önünde ise babasının hatırladığı o çaresiz hali. “ben sadece insanım” diyor baba. Annesini canice katleden adamların karşısında diz çökmüş soğuk kanlılık dan mıdır yoksa hayatından vazgeçmekten mi bilinmez baba bu sözleri çok sakin söylemiştir. Lakin şunu biliyordur ki gözünü bile kırpmadan masum birini katleden kişilerde vicdan olmaz ve vicdansız birine sözler ne fayda eder duvara konuş ses gelir ama adamlarda ses yok. İşte bu anı.

Bu olaya şahit olan asıl karakterimiz şöyle diyor. “Bu olayı hep sorguladım sebebi neydi? Sanki 10 dakikalık bir videoyu oynatıp başa sarıp sonra tekrar oynatır gibi yıllar yılı bu anıyı ve yaşanan olayı sahne sahne hatırlıyor ve tekrar tekrar yaşıyorum”

 Like it? Share with your friends!

51
Mehmet

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kitabı bende okudum gerçekten çok sürükleyeci. Kitabın ilgi çekici bir yanıda Dilşad Fırat ve Dilhad Fırat adında iki yazarın beraber yazmış olduğu bir roman olması. İki yazar nasıl bir romana sığabilir gerçekten çok başarılı. Bu genç yaşında yazdıkları bu roman beni etkiledi.