Don Kişot’un Düşüşü – Ebubekir Uğur – Kitap İncelemesi


66
Ebubekir Uğur / Don Kişot’un Düşüşü / Kitap İnceleme
Don Kişot’un Düşüşü – Ebubekir Uğur

Bir insanın karakterinin neredeyse yüzde sekseni çocukluk döneminde şekillenir. Hani bir ustanın yaptığı sanatı şekillendirmesi gibi anne ve babalarda çocuğunun karakterini şekillendirir sonra bu okul ortamı arkadaş ortamı gibi bir çok etki ile devam eder. Peki bir insan düşünün anne ve babası o daha bebekken ölmüş varlıklı bir ailenin çocuğu kendisine çocukken büyük bir miras kalmış yani çalışmasına gerek yok evinden de pek dışarı çıkmıyor.

Bahsettiğimiz kişi Faris karakterimiz o kadar ukala, kendini beğenmiş, hiç bir şeyden hoşlanmayan kendinden başka herkesi küçük gören kendi küçük dünyasında en büyük kendi olduğunu sanan biridir. Zaten dışarıya pek çıkmaz tek çıktığı yer ara sıra gittiği operadır bunu da sosyeteye kendini göstermek bakın bende entellektüel imajı vermek için yapar bu sebeple hep evde kaldığı için en çok ezdiği eziyet ettiği kişiler de ev çalışanlarıdır. Onları azarlar sürekli başlarında durup iş yaptırır vs.

Yine operaya gittiği bir gün Berfu isminde genç bir hanımefendi görür ve ona aşık olur Berfu da onun bu hal ve hareketlerinden aşık olduğunu anlar ve karşılık verir ikili aşk yaşamaya başlar.Faris’in karakteri ters köşe yapar yelkenleri suya indirir tepki gösterdiği her şeye göstermemeye başlar “eee aşk” işte. Berfu’yu evine davet eder burada Faris’in çalışanlarına davranışını görünce Berfu çok üzülür kavga edip küserler sonra tekrar barışırlar aradan bir zaman geçer Faris tüm suç kendisinde olmasına rağmen çalışanlarından birine iftira atar bu bardağı taşıran son damladır ve Berfu barışmamak üzere onu terk eder.

Kibirli, kaybetmeyi kendine yediremeyen, gaddar Faris bir sinirle arabasına binip uçuruma doğru hızla sürer sonra frene basar sonra tekrar gaza yüklenir sonra tekrar basar bu arada aracın sarsıntısı sebebi ile torpido gözü açılır içinden bir mektup düşer içinde; “Uçurumdan atla ve (C)esaretini kır” yazmaktadır. Faris şaşırır çünkü onun orada olduğunu ve ne amaçla geldiğini hiç kimse bilmemektedir. Bir cesaret aracını uçuruma son gaz sürer ve aşağı doğru uçar gözünü açtığında oldukça bakımsız eski fakir ve hatta Faris’in deyimi ile 5. sınıf insanların yaşadığı (Faris insanları sınıflara ayırmış kendisi en tepede olarak görmüştür) bir mahallede çöplerin arasındadır. Sokaklarda dolaşmaya nerede olduğunu ve nasıl buraya geldiğini anlamaya çalışır sonra çok yorulur eski bir evin önüne çöküp bir yandan dinlenirken diğer yandan bu harabeye dönmüş evi incelemeye başlar…

Kitabın bundan sonrası çok ilginç ve ders veren nitelikte mutlaka okuyun derim ben çok beğendim.Like it? Share with your friends!

66
Mehmet

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir