Dokuzla Dokuz Arasında – Leo Perutz – Kitap İncelemesi


58
Leo Perutz / Dokuzla Dokuz Arasında / İnceleme
Dokuzla Dokuz Arasında – Leo Perutz

20, yüzyılın başları Viyana da göçmen bir üniversite öğrencisi olan Stanislaus Demba için hayat çok zordur. O dönemin Viyana’sı başka ülkeden gelen kişilere karşı ikinci sınıf muamelesi yapmaktadır. Özel derler vererek geçimini sağlayan Stanislaus Demba kız arkadaşının İtalya’ya kaçacağını öğrenir hemde başka bir erkekle onu kaçmaktan vazgeçirmek için para bulması gerekmektedir ve koşturmaya başlar. Roman onun para bulmak için koşuşturduğu bir günü anlatmaktadır.

Koşuşturma esnasında şehrin kumarbazlarını, hırsızlarını, üst sınıf alt sınıf diye adlandırılan insanları, burjuvaları ve entellektülleri tanıyor ve görüyoruz. Stanislaus Demba bir yandan para için koşuştururken dire yandan da polisten kaçmaktadır. Zamanında üniversite kütüphanesinden çaldığı çok değerli kitabı satmaya çalışırken neredeyse yakayı ele verecekken son anda kurtulmuş lakin polis peşini bırakmamıştır.

Kitap bana koş lola koş filmini andırdı ilginç ve tarihsel bir kitap okumak isterseniz tavsiye edebileceğim türde bir kitap.

Adı: Dokuzla Dokuz Arasında
Yazar: Leo Perutz
Baskı tarihi: 11 Haziran 2020
Sayfa sayısı: 200
ISBN: 9786257070461
Kitabın türü: Edebiyat, Roman
Orijinal adı: Zwischen Neun Und Neun
Dil: Türkçe
Yayınevi: Türkiye İş Bankası kültür Yayınları


Like it? Share with your friends!

58
Mehmet

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir