BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ – NİKOLAY GOGOL

"Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık." Dostoyevski


48

Ömrü hiç tükenmeyen, sonu gelmeyen, önü kesilemeyen, modası geçmeyen bir demirbaş var içimizde;delilik!

Zihin oyunlarımızın munzur huylarıdır aslında git-gel halimiz. birbirimizden koptuğumuz belki de bilinçli olarak kopma isteğimizin insiyatifine sahip oluşumuz fazla iddalıdır ve karşımızdaki için sahip olmadığı birikimle tanı koyabildiği iki hece bir zekadır akıbetimiz; de-li

Yüksek tepelere çıkmak da, etsiz yaşamak da, sistemi eleştirmek de, haksızılığa karşı durmak da, bir günlük canı olan kelebekler için eylem yapmak da bu tanıma rahatlıkla iliştirilebilir değil mi? Pek geniş bir seçenek paleti vardır deliliğin ve gerçek dışı duruşlarda kendini gösterdiği varsayılır. Aslında kıt kanaat geçinebilmek de, Güneş’in altında öğle sıcağında güneşlenebilmek de realistçe deli eylemlerindendir. Kendi kendine konuşmak belki de en görünür ipucuyken zamanında artık belirtilerimiz bile devirsel devinim yaşamaktaysa yalnız kalmak bize en iyi dostumuz ile yeniden vakit geçirme fırsatı verebilir;kendimizle..

Rus efsanesi Nikolay GOGOL’un tarifinde ise Rusya’da kendi içinde büyüttüğü ama usulca ehlileştirdiği şizofren bir kimliğin kendini aklamak değil şizofrenisini koruma çabasını görebilirsiniz. Çünkü zekanın en büyük kalkanı budur.

İyi okumalar..

 

[zombify_post]Like it? Share with your friends!

48
Melike

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir