Yelkovanı Yakalamak – Ozan Yılmaz – Kitap İncelemesi


58
Ozan Yılmaz / Yelkovanı Yakalamak / İnceleme / Sayfa: 335

Fantastik türü sevenler için güzel bir alternatif olacağı kanaatindeyim. Kitabı okuyalı 1 ay oldu konuda tekrara düşüşler ve toparlama konusunda sıkıntılar olsa da Konun yerli olması ve dilinin akıcı olması ile çabuk okunabilen bir kitap.

Kitabın konusuna geçecek olursak insanlar tarihin bazı dönemlerinde zaman ile oynayarak zamanı maniple etmeye çalışmışlardır. Bu sebeple zamanın akışını bozup olumsuz etkiler yaratmışlardır. Bu durumu düzeltmek için zaman koruyucular ortaya çıkmıştır. Hikaye günümüzde başlar ana karakterimiz Işık online alışveriş sitesinde çalışmaktadır başına buyruk bir hayat süren ışık sitenin fazlaca iadeler alması ve satışının düşmesi sebebi ile işten kovulur.

Işık’ın babası olan İhsan efendi ise ünlü bir saat ustasıdır ve bu esnada vefat eder. Miras olarak saatçi dükkanı ve İhsan efendinin kişisel olarak kullandığı köstekli saat kalır. Bu saat özel bir saattir İhsan efendi saatin içine yerleştirdiği özel bir parça sayesinde (İye çekirdeği) insan ruhuna bağlanan ve zamanda yolculuk yapabilen bir saat geliştirmiştir.

Işık tesadüfen fark ettiği zamanda yolculuk işlemini loto ve piyango oynamak için kullanır kısa sürede zengin olur. Onun bu hoyrat tavırlar zaman koruyucularının dikkatini çeker ve ışığı zamanda yapılan bozulmaları onarmaları için eğitirler. Işık ilk önce Antik Mısır’a güneş saati ustasının yanına gider ardından Çin’e su saati ustasının yanına zamanda yaptığı her yolculuk ve düzeltme günümüz dünyasını değiştirir. Mesela Mısır da yaptığı değişiklik esnasında Işık bir generalin ruhuna girer (evet saat başka insanların bedenine girip kontrol etme gücü de vermektedir)

Işık generalin bedenine girdiği sırada general karısı ile cinsel ilişki yaşamaktadır o anda Işık ilişkiyi hissettiği için iğrenir ve kadını yataktan atar bu olay yüzünden kadın doğum yapamaz ve doğacak çocukların soyu Türkiye’nin İngilizler tarafından işgaline engel olamaz yani Işık bu yolculuktan günümüze döndüğünde İngiliz işgalinde bir ülke bulur.

Tam düzeltmeyi yapmak için diğer zamanlara da gitmesi gerekir. Kitap da tekrara düşme meselesi buralarda başlar her gittiği zamanda bir saat ustası ve bir çırak vardır o zamanda ki karakterler gününde tanıdığı kişilere benzer mesela babasının çırağı çocuğun yüzünü zamanın her döneminde ki çıraklarda görür. Her zaman bir mağaraya giderler ve orada bazı şeyler yaparlar bu işlemler sonucu da zaman düzelir. Asıl kötü diyeceğimiz adamın amacı zamanı ele geçirip dünyayı yönetmek olsa da adam Işık ve zaman koruyucularına asla müdahale etmez.

Kitabı genel olarak beğendim tavsiye ederim okuyanlar siz ne düşünüyorsunuz? Kitap hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşın.

 Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

58

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Okunur Okunur
0
Okunur
Eh Eh
0
Eh
Kötü Kötü
0
Kötü
Mehmet

Usta Okuyucu

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Paylaşmak İstersin?
Anket
Bir Anket oluştur
Kitap
Kitap incelemesi yaz
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin