KEDİ GİBİ DÜŞÜNMEK VE DAVRANMAK

Her canlının hayatı kutsaldır, kedilerin ise krallığı..


39

Sevgi, güven, cesaret, şımarıklık ..vs kavramlarının tek sahibi değiliz insan ırkı olarak. Yüzyıllardır türümüz dışında bir çok canlı türü ile yaşamayı öğrendik ya da onlara ne kadar ihtiyacımız olduğunu zaman içinde daha derinden farketmeye başladık ve belki de başından beri Nuh’un gemisinin misafirleri en bariz işaretti bu Dünya için.

İşte tam da bu noktada kendini her zaman karakteristik duruşu ile en sağlam ifade eden bir tayfa var ki, ihtiyaçları beslenmek ve uyumak olmasından öteye gitmez sanıyorken inanılmaz bir saygınlık yaratıyorlar gözümüzde; kediler!

Haklarındaki sayısız yorumların, araştırmaların, kitapların bereketi ortada ve halen betonlar arasında ehlileştirilmiş vahşi hayatları bizim için heyecanlı bir ütopya. Yakın zamanda elime geçen Stephane Garnier’in bu kitabı da keyif dolu bir klavuz tadında. Kedilerin, sadece kuyruğuna basıldığında canının yanmadığını, iştahlarının kesilme sebeplerinin sadece rutin mamalar yemekten kaynaklanmadığını, sizi kalp atışınızdan nasıl tanıdıklarını, sevgilerini de öfkelerini de sizin için eşit olarak nasıl sakladıklarını, tahtlarını zeki hamlelerle nasıl savunduklarını samimi başlıklarla paylaşıyor. illa kedi sevmeniz gerekmiyor fakat böyle şahsiyet dolu dipnotları yakalamak sizin de hakkınız ve onu almalısınız!

Sigmund FREUD’un dediği gibi “kedilerin ve kadınların ortak noktası şudur: onlar ulaşılamaz bir ideali ve kendini sevme yeteneğini temsil ederler, bu da onları bizim gözümüzde çekici kılar.”

İyi okumalar..

 Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

39

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Okunur Okunur
0
Okunur
Eh Eh
0
Eh
Kötü Kötü
0
Kötü
Melike

Usta Okuyucu

Bir yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kitap fuarı gezerken rasladığım kapandağı kedi resminin kadife olması üzerine severek aldığım bir kitap insanı kedilerin bakış açısına göre yönlendiriyor hoş bir kitap fakat kediniz varsa kitaba gerek yok o sizi yönlendiriyor 😀

Ne Paylaşmak İstersin?
Anket
Bir Anket oluştur
Kitap
Kitap incelemesi yaz
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin