Fedailerin Kalesi Alamut – Kitap İncelemesi


48

İnceleme / Fedailerin Kalesi Alamut – Vladimir Bartol

Öncelikle belirtmeliyim ki kitabı çok beğendim zaten kitap hakkında bir çok okur da benimle aynı fikirde. Özellikle o dönemin sosyal yapısı ve coğrafyasını çok iyi yansıtması hikayenin gerçekçiliğini anlatmış.

Her dönem olduğu gibi bu dönemde de aklı, hitabe ve ikna kabiliyeti yüksek olan bir insan çıkagelmiş bu hikayenin baş karakteri ise Hasan Sabbah. Dini inancı ve öğretiyi kendi çıkarları için değiştirip zayıf inançlı kişileri etkileyerek kendisine bağlı bir mürit topluluğu oluşturuyor. Zamanla yakın coğrafyalarda dışlanan sürgün edilen devlet adamları komutanlar ve doktorları da devşirerek Alamut adında ki ulaşılmaz bir kalede bir araya getiriyor.

Hasan bir çok yer gezmiş ve farklı yerler kültürler görmüş biri olarak bir orduyu yenmenin yolunu bulmuştur. Hasan şunun farkındadır ordu ne kadar kalabalık olursa olsun veya ülke ne kadar büyük olursa olsun onu yöneteni alt edince ne orduyu dolayısı ile ülkeyi de alt edebilecektir.

Bu mantalite ile kendisine özel olarak yetiştirilen ve ölümden korkmayan bir ordu yetiştirir onlara cennet vadeder ve hatta kendi yarattığı cenneti askerlerine içirdiği haşhaş ile inandırır.

Hikayede Halime isimli genç bir kız ve fedai olmak için gelen Tahir’in yaşadıklarını okuyoruz. Kitapta ismi geçen her kişi bir tip değil karakter olarak ele alınmış her birinin geçmişte yaşadıkları ve olaylara karşı tepkileri satır satır işlenmiş. Hasan Sabbah uzun yıllar boyunca ilmik ilmik işlediği planını hayata geçiriyor ve plan kusursuz işliyor.

Kısacası size bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.Like it? Share with your friends!

48
Mehmet

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir