Dördüncü Pazar – Arifzade – Kitap İncelemesi


49

Arifzade / Dördüncü Pazar / İnceleme

Dördüncü Pazar – Arifzade – Kitap İncelemesi

Aşk nedir? ve aşkı insanda nasıl etkiler bırakır? Aşk, arzu ve heves arasında kalan bir adama öğüt veren yaşlı adam Munis şöyle diyor insan en tepedekini sever söyle bakalım evlat sen en tepede kimi seviyorsun? Aklına gelen kişiye şehvet mi besliyorsun yoksa körü körüne tutku mu? Aşk bunlardan çok farklı bir şey ve anlaması çok kolay sevdiğin kişinin bir başkasına yar olacağını öğrendiğinde kendini yerden yere vurmayı mı düşünüyorsun eğer öyle ise sen kör bir tutkunun esiri olmuşsun.

O kişi neden sana değil de başkasına yar oluyor bir düşün unutma ki onun senin olması için 2 iradenin olması gerekir ve bu iradelerden biri ona ait yani onun da seni istemesi gerekir. Onun seni istememe ihtimalini bir düşün bu hayatının sonu değil ve sende öyle görüyorsan hissettiğin şey tutku değildir.

Şimdi gelelim şehvete sevdiğin kişiyi düşündüğünde cinsel arzuların harekete geçiyorsa veya onun başka birinin kolları arasında yatağında olduğunu düşünüp deliriyorsan bil ki evlat senin içinde beslediğin aşk değil şehvettir.

Yaratılanı sev yaratandan ötürü” demiş yunus emre kitap da karmaşık duygular yaşayan bir erkeğin aşkı arama çabasını ve gerçek sevginin en tepedekini sevdiğin an bulunacağını anlatılmaktadır. Bu bağlamda okuyan bir çok kişinin de yaşadığı karmaşık duygulara ışık tutan güzel bir kitap.

Hislerde mantık aranmaz ve hisler akıl ile oluşma yani şunu bilmeliyiz ki yaşadığınız his ve duyguları yanlış olarak görseniz de siz insansınız ve insan olan bu duyguları da yaşar.Like it? Share with your friends!

49
Mehmet

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir