Diğer Evrendeki Kadın – Şeyda Aydın – Kitap İncelemesi


60
Şeyda Aydın / Diğer Evrendeki Kadın / İnceleme
Diğer Evrendeki Kadın – Şeyda Aydın

Okuyabileceğiniz harika kurgusu ile her sayfasında heyecan duyacağınıza inandığım bir eser bu. Yazar Şeyda Aydın kurguyu kalemi ile resmetmiş.

Yaratmış olduğu ütopik evren yemyeşil doğası, yüksek yaşam standartları, bilimin sanatın zirve yaptığı insanların birbirine saygı duyduğu Kuir (heteroseksüel olmayan ve azınlıkta kalan cinsiyet ve cinsel yönelimlerin hepsini içine alan bir şemsiye terimdir) bir ülke hayal edin ( günümüzde de hayal edilen bir olması istenen ve bir çok ülkenin hedeflediği bir tasvir olsa da maalesef günümüzde de böyle bir dünya ütopya)

Bu ülkede bir kadın hariç herkes mutludur. Senarist olan Veera 13 yıldır deli gibi aşık olduğu ve birlikte yaşadığı kadın olan Eeva’yı kanser sebebi ile kaybeder. Ölümünün üzerinden bir kaç yıl geçmiş olmasına rağmen Veera hala acısını içten içe yaşamaktadır. Yaşadığı ev ve mahalle onunla olduğu her yer acısını tazelediği için Veera uzun bir yolculuğa çıkmaya karar verir.

Döndüğünde fizikçi komşularından aldığı haber ile havalara uçar sevdiği kadının paralel bir evrende hala hayatta olduğunu öğrenir. Her şeyi göze almış ve onu hayattayken bir kez daha görebilmeyi istemiştir. Paralel evrene geçmek mümkündür fakat bir sorun vardır diğer evren şuan içinde yaşamış olduğu evrenin tam zıttı dır. Distopik, hastalığın, sınıf ayrımını, tecavüz ve cinayetin kol gezdiği homofobik bir evrendir. Veera ucunda ölüm dahi ne olursa olsun buraya gitmeye karar vererek tehlikeli bir yolculuğa çıkar ki sevdiği kadın onu tanımamakta ve hatta paralel evrende kendi yansıması ile karşılaşma olasılığı da vardır.

Aşkı, fedakarlığı, sonunda bir beklenti olmadan koşulsuz sevmeyi, kötülük karşısında iyiliği ve ve kötülüğün iyilikten aldığı dersleri, çok sevdiğimiz bir şeyi kaybettiğimizde hep arzuladığımız ikinci şansı bilim kurgusal olarak bizlere anlatan sizi hikayenin içinde yaşatan bir roman olmuş Şeyda Aydın’ın eline sağlık.

 Like it? Share with your friends!

60
Mehmet

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir